Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 11:19 Bu haber 114 kez okundu
 
Bağımsızlık referandumunun yıldönümünde Barzani’den açıklama “ Boyun eğmeyeceğiz”
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani “Kürdistan Bölgesi Bağımsızlık Referandumu”nun yapılışının 3. Yıl dönümünde “boyun eğmeyeceğiz” paylaşımında bulundu.
Siyaset Haberi


25 Eylül 2017'de Irak'ın özerk bölgesi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bağımsızlık referandumu yapılmıştı. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, yıldönümünde referanduma atıfta bulunarak Twitter hesabından “boyun eğmeyeceğiz” mesajını paylaştı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu
25 Eylül 2017'de Irak'ın özerk bölgesi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yapılan referandum. Oylamada seçmenlere "Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusu soruldu ve seçmenlerin %92.73'ü bu soruya yanıt olarak 'Evet' oyunu verdi.
Referandum sonrası Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) lideri Mesud Barzani bağımsızlık için harekete geçti. Bu olayların ardından Irak Silahlı Kuvvetleri ve Haşdi Şabi ile KBY askeri gücü peşmerge, tartışmalı bölge olarak ifade edilen. Kerkük'te çatışmalara başladı ve Irak ordusu, Haşdi Şabi ile birlikte Kerkük ve Sincar'ı ele geçirdi. Erbil'e 12 km kadar yaklaşıldı.[önemli mi?] Bu olaylar silsilesi sonrası Mesud Barzani görevini bırakacağını açıkladı. ABD'nin araya girmesi ile ateşkes sağlandı ve Bağdat ile Erbil barış görüşmelerine başladı.
Kürdistan Referandum Hareketi tarafından 2005 yılında yapılan gayriresmî bağımsızlık referandumunda da %98,88 oranında "Evet" sonucu çıkmıştı.
Arka plan

Mesud Barzani, Temmuz 2014 tarihinde yaptığı bir açıklamada "Irak'ta son haftalardaki gelişmeler sizi nasıl her zamankinden daha çok bağımsızlık ilanına yaklaştırdı?" şeklinde soruya, "Birçok kez söyledim, bağımsızlık Kürdistan halkının doğal hakkıdır. Son gelişmelerin ardından artık şunu saklamayacağız; Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin nihai hedefi bağımsızlıktır. Elbette bu süreçte tüm Arap ve Sünni kardeşlerimizin yanındayız ancak bu nihai hedefimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Hedefimiz Kürdistan'ın bağımsızlığıdır" ifadelerini kullanmıştı.
Referandum; 2014 yılında Musul'u ele geçiren Irak ve Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) geri alınması için yürütülen Kuzey Irak Taarruzu ve IŞİD tehdidinin bertaraf edilmesi nedeniyle defalarca ertelendi Barzani, Ocak 2016'da Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu'ndaki parti temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, bağımsızlık için referandum komisyonu kurulmasını kararlaştırdıklarını belirtti. 
Yapılacak referandumun 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinden önce yapılması planlanmaktayd, ancak IŞİD'in Musul ve Kerkük'e saldırıları, PKK'nın Sincar bölgesinde faaliyetlerde bulunması ve PKK yönetim kadrosunun bağımsızlık karşıtı olduğuna dair çıkan haberler, Goran Hareketi ve bazı muahalefet partileriyle KDP arasındaki siyasi anlaşmazlıklar referandum sürecini erteletti. Mart 2017'de Barzani, BM Genel Sekreteri António Guterres ile Erbil'de görüşmesinin ardından, self determinasyon haklarının yakın zamanda Birleşmiş Milletler gözetiminde kullanılacağını duyurdu. Nisan 2017'de ise referandum sürecinin başlatılması gerektiği vurgulandı.

Ardından 7 Haziran 2017'de aralarında Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Yurtseverler Birliği, Kürdistan İslam Partisi, Kürdistan Komünist Partisi (Irak), Kürdistan Emekçi Partisi, Kürdistan Emekçi ve İşçi Partisi, Kürdistan Gelişme ve Reform Partisi, Irak Türkmen Cephesi, Türkmen Gelişme Partisi, Süryani Demokratik Hareketi, Keldani Süryanice Asuri Halk Konseyi, Erbil Türkmen Listesi ve Kürdistan Ermeni Listesi'nin bulunduğu pek çok siyasi parti ve hareket ile birlikte Barzani, 25 Eylül 2017'de bağımsızlık referandumunun düzenleneceğinin onaylandığı bir toplantı yaptı.


Referandum kararı sonrası gelişmeler


Amerika Birleşik Devletleri
Referandumun ardından Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı "Irak'ın toprak bütünlüğü" vurgusu yapmış, referandumun gerçekleştirilmesi konusunda derin hayal kırıklığı duyulduğu yönünde açıklamada bulunmuştur. Bununla birlikte açıklamada "ABD'nin Kürdistan halkı ile tarihi ilişkileri devam edecektir" denilmiştir.
Fransa
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Iraklı Kürtlerin bağımsızlık ilan etmesinin bölgeye istikrarsızlık getireceğini ifade etmiş, "Arzu edilen şey Irak Kürdistan'ının ülkenin yeniden yapılanması sürecine entegre edilmesidir. Bağımsızlık ilan etmek için doğru bir zaman değil. Ancak Bağdat da bazı tavizler vererek Erbil'e daha fazla özerklik hakkı tanımalı" yorumunda bulunmuştur.

Irak
Referandumun yapılacağının açıklanmasının ardından Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, olası bir referandumda Irak'ın toprak bütünlüğünü korumak için askeri müdahaleye hazır olduklarını açıkladı.[18] Sınırların değişmesinin kan dökülmesine yol açacağını söyleyen Abadi, bu referandumu yapanlardan hesap soracaklarını söyledi.[19][20]

İran
Bağımsızlık referandumunun düzenlenmesinin ardından somut yaptırımlar uygulamaya başlayan ilk ülke İran olmuştur. İran Dışişleri Bakanlığı, Irak merkezi hükümetinin talebi üzerine KBY ile olan sınır kapılarında giriş-çıkışların yasaklandığını, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden kalkan uçaklara İran hava sahasının kapatıldığını duyurmuştur. Ayrıca Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın yayıncı kuruluş Kurdistan24'ün Tahran'da yer alan bürosunun da kapatıldığı açıklandı. 25 Eylül 2017'de İran Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ın dağlarını topçu atışına tutu.

İsrail
İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu bağımsızlık arayışının bir hak olduğunu ve İsrail hükûmeti olarak bunu desteklediklerini ifade etmiştir.

Türkiye
15 Eylül 2017'de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Eylül 2017'de yapılması planlanan millî Güvenlik Kurulu toplantısının referandum kararı sonrası 22 Eylül 2017'ye çekildiğini duyurdu. "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız, Barzani kararımızı görecek." açıklamasını yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el Abadi ile görüştü. Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurguladı. Bir gün sonra Yıldırım, "Referandum ülkemiz için bir ulusal güvenlik meselesidir." açıklaması yaptı ve Türkiye'nin bu konuda gerekli adımları atacağını söyledi.Ertesi gün Erdoğan Birleşmiş Milletler'in 72. toplantısına gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda "Irak Başbakanı ile Amerika Birleşik Devletleri'nde görüşeceğim. Irak'ın kararı ile kararımız aynı Donald Trump ile görüşmemizin ana başlığı da referandum olacak." açıklamasını yaptı. 18 Eylül 2017 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Habur Sınır Kapısı'nda tatbikat başlattı. Aynı gün Türkiye ve İran Irak büyükelçileri, Bağdat'ta bir araya geldi ve referandum hakkında konuşuldu. Yine aynı gün Türkiye'nin hava üslerinde bütün izinler kaldırıldı ve turuncu alarm verildi.Tüm bunlara paralel olarak Başbakan Yıldırım, Urfa'da 18 Eylül günü yaptığı konuşmada "Ulusal güvenliğimizi tehdit edecek her türlü girişim, gerekli karşılığı anında görecektir, kimse güney sınırımızda oldubittiyle iş yapmaya kalkışmasın." ifadelerini kullandı.

19 Eylül 2017 - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler konuşmasında "IKBY referandumu bölgede yeni çatışmalara neden olabilir." açıklamasında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, referandumun kabul edilemez olduğunu belirtti. "Barzani'ye 24 saat süre verilmeli, anladığı dilden konuşulmalı." gibi açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın başdanışmanı İlnur Çevik, “Referanduma karşıyız çünkü Kürtlerin elde ettikleri kazanımları bir gecede kaybedeceklerini düşünüyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli "Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılması ne zaman biteceği bilinemeyen, küresel boyuta taşınacak daha büyük bir savaşın fitilinin ateşlenmesi anlamına gelir." açıklamasını yaptı.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Bağdat ile Erbil arasında aracı olabileceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ "Türkiye bir oldubittiye izin vermeyecek." dedi.

20 Eylül 2017 - Türk Hava Kuvvetleri, Kuzey Irak'a hava harekatı düzenledi. Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki barınaklar ve mühimmat depoları imha edildi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri kuvvet komutanları ile Çankaya Köşkü'nde görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu kararı ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kararlarını göreceğini söyledi. Aynı zamanda Erdoğan ile Arabistan kralı Selman arasında bir telefon konuşması gerçekleşti, referandum değerlendirildi.

21 Eylül 2017 - Türk Hava Kuvvetlerinin Kuzey Irak bölgesine yaptığı hava harekatı 21 Eylül 2017'de de devam etti. Kandil, Metina ve Gara bölgelerinde mühimmat ve barınaklar vuruldu.[40] Türkiye, Irak ve İran Dışişleri Bakanları, New York'ta bir araya geldi ve referandumu değerlendirdi. MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Kuzey Irak'ta olan bu olayların Suriye'ye örnek teşkil edebileceğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referanduma karşı olduklarını açıkladı. 23 Eylül 2017'de Türkiye Büyük Millet Meclisinin olağanüstü toplantı yapması kararlaştırıldı.
23 Eylül 2017'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Irak ve Suriye tezkeresi uzatıldı.

Rusya
Referandumdan günler önce Rusya'ya bağlı petrol şirketi Rosneft, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne 1 milyar dolarlık boru hattı yatırımı yapacağını açıkladı. Rusya açıklamalarında "Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız" ifadelerini kullanmakta, buna karşın Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin self determinasyon ilkesi gereğince kendi kaderini uluslararası hukuk normları çerçevesinde tayin etme hakkının bulunduğunu ifade etmekte ve merkezi Irak hükûmeti ile diyalog yolunu tercih etmesi gerektiğini belirtmektedir. Ortadoğunews

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
 
Etiketler: Bağımsızlık, referandumunun, yıldönümünde, Barzani’den, açıklama, “, Boyun, eğmeyeceğiz”,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
16
0
0
1
5
6
2
Fenerbahçe
14
0
0
2
4
6
3
Galatasaray
10
0
2
1
3
6
4
Yeni Malatyaspor
8
0
2
2
2
6
5
Antalyaspor
8
0
2
2
2
6
6
Kasımpaşa
8
0
2
2
2
6
7
Fatih Karagümrük
8
0
2
2
2
6
8
Hatayspor
7
0
1
1
2
4
9
Gaziantep FK
7
0
1
4
1
6
10
Başakşehir FK
7
0
3
1
2
6
11
Sivasspor
7
0
1
1
2
4
12
BB Erzurumspor
7
0
2
1
2
5
13
Göztepe
7
0
1
4
1
6
14
Konyaspor
6
0
1
3
1
5
15
Kayserispor
6
0
3
0
2
5
16
Denizlispor
5
0
2
2
1
5
17
Trabzonspor
5
0
3
2
1
6
18
Çaykur Rizespor
5
0
2
2
1
5
19
Beşiktaş
4
0
2
1
1
4
20
Gençlerbirliği
4
0
3
1
1
5
21
MKE Ankaragücü
1
0
3
1
0
4
Arşiv
Haber Yazılımı