Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 17:32 Bu haber 282 kez okundu
 
“DİYARBAKIR, BÖLGEYİ VE TÜRKİYE’Yİ ULUSLARARASI PAZARLARA BAĞLAYACAK”
Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır, gerideki yaklaşık 3 yıla yakın bir süre ciddi anlamda değişim ve dönüşümlerin yaşandığı özellikle kurumsallaşma adına öne çıkan altyapı yatırımlarının gerçekleştiği bir dönem olduğunu belirterek, “Diyarbakır, bölgeyi ve Türkiye’yi uluslararası pazarlara bağlayacak” dedi.
Diyarbakır Haberi


Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) iş insanlarıyla ‘İş Dünyası Buluşmaları’ kapsamında bir araya geldi. OSB yönetim binasında yapılan toplantıya gelen Güzeloğlu, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı ile Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Toplantı salonunda iş insanlarıyla buluşan Güzeloğlu, Diyarbakır ve ülkenin kalkınmasına katkı sunan girişimci ve iş insanlarıyla bir araya gelmekten büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadığını söyledi.

Güzeloğlu, “Gelişme ve kalkınma bağlamında üretimle öne çıkan ve üretim kavramında da sanayi altyapısında da Organize Sanayi Bölgeleri belirgin olan üretim alanlarıdır. Her Organize Sanayi Bölgesi aslında dönen çarkları, tüten bacaları, işleyen ve çalışan makineleri ile iş ve istihdam demektir, gelişme ve kalkınma demektir. Rekabete açık üretim odaklı ve ihracata dayalı bir büyümenin adı demektir. Bu noktada baktığımız zaman Organize Sanayi Bölgelerinin hem sayısı hem de Organize Sanayi Bölgelerinin üretim altyapısı bizim temel önceliğimiz olan konuların başında gelmektedir. Diyarbakır Valiliği görevi ve sorumluluğunu devraldığımız günden bu yana aynı zamanda Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanlığını da birlikte yürütüyoruz. Bu perspektifte arkadaşlarımızla her buluşmamızda daha rekabetçi daha üretim ve ihracat odaklı bir üretim adına bir dizi temel hem hedefi hem de bununla ilgili gelişmeyi paylaşıyoruz” dedi.

Diyarbakır’ın uluslararası alana açılım yapacak, bölgeyi ve Türkiye’yi uluslararası pazarlara bağlayacak bir merkez olduğunun bilincinde olduklarını dile getiren Güzeloğlu, “Diyarbakır, gerideki yaklaşık 3 yıla yakın bir süre ciddi anlamda değişim ve dönüşümlerin yaşandığı özellikle kurumsallaşma adına öne çıkan altyapı yatırımlarının gerçekleştiği bir dönem oldu. Şüphesiz bunun çok daha ötesini elde etmek ve gerçekleştirmek amacımız. Özellikle Diyarbakır’ı geleceğe hazırlarken Diyarbakır’ın sadece kendini ve sınırları içerisinde kalan bir alanı değil, özellikle ve önemli uluslararası alana açılım yapacak bölgeyi ve Türkiye’yi uluslararası pazarlara bağlayacak bir merkez olduğunun bilincindeyiz. Tarihten gelen jeostratejik önemi, üretim altyapısı ve zenginliği, yetişmiş insan gücü ve girişimcilik niteliği Diyarbakır’ı bu konuda gerçekten öne çıkartan ve tarihin her döneminde belirgin kılan özellikleridir. Bunun ortaya çıkması ve yeni gelişen pazarlara bir anlamda böyle bir bağlantı kurulması, sadece bu özelliklere sahip olmakla yeterli bir alan değil” ifadelerini kullandı.

Bilgi ekonomisine ve bilgiye dayalı bir dönüşüm ve üretim sürecinin yaşandığı günümüzde sektörlerin bu konuya yoğunlaşmaları gerektiğine dikkat çeken Güzeloğlu, “Aklı egemen kılan ve akılcı olan bir kalkınma ve gelişme stratejisini gerektiriyor. Sadece istemek değil akıl temelinde bu konuda gayret göstermeyi gerektiriyor. Geleceğin dünyasında var olacak ve kalacak alan ve sektörlere dönük bir özellikle yoğunlaşmayı gerektiriyor. Bilgi ekonomisini konuşurken 2050 yılına dönük bütün analizlerde hali hazırda söz konusu olan üretim alanlarının en az yarısının üretim dışı kalacağı kesinlikle tanımlanır ve ifade edilirken şüphesiz bizi geleceğe hazırlarken bu gerçekleri göz ardı etmememiz gerekiyor. Bu noktada Biz devlet olarak hem girişim adına hem gelişim adına bu konuda öncülük yapmayı temel başlıklarda bütün kurumlarımızda bu sorumluluğu paylaşmayı amaçlıyoruz. Sanayicilerimizin ve işadamlarımızın iş insanlarımızın geleceğe dönük bu hazırlık sürecinde güçlü hazırlamalarını ve tabii sizlerin üzerinden Diyarbakır’ın hazırlanmasını sağlamayı öncelikli sorumluluk olarak görüyoruz. Bütün il müdürlüklerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız bu doğrultuda yeni yüzyılın ve çağın gerektirdiği değişim sürecinde sizlere rehberlik etmeye destek vermeye ve öncülük yapmaya hazır. Tam anlamıyla bir iş birliği, güç birliği ve her şeyden önemlisi gönül birliğini tesis ettiğimiz takdirde ancak hedefe ulaşmamız ve sonuca odaklanmamız mümkün olacak. Bu noktada Diyarbakır’ın bu değişimi başarabilecek bu dönüşümü gerçekleştirilebilecek ve bütün bunlardan sonra hedefini elde edebilecek bir büyük birikimin adı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (Sanal Basın) - Sanal Basın Editör: Azad YILMAZ
 
Etiketler: “DİYARBAKIR,, BÖLGEYİ, VE, TÜRKİYE’Yİ, ULUSLARARASI, PAZARLARA, BAĞLAYACAK”,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv
Haber Yazılımı