İran’da üniversite öğrencisi Nahid Kamangar tutuklandı
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 10:36 Bu haber 2764 kez okundu
 
İran’da üniversite öğrencisi Nahid Kamangar tutuklandı
Sanandaj İstihbarat Bakanlığı, 6 Temmuz tarihinde ifadeye çağırdığı üniversite öğrencisi Nahid Kamangar’ı tutukladı. Nahid’in hangi gerekçeyle tutuklandığı ise henüz bilinmiyor.
Kadın Haberi
İran’da üniversite öğrencisi Nahid Kamangar tutuklandı

İnsan hakları örgütlerinin aktardığı bilgilere göre, 6 Temmuz tarihinde Sanandaj’da Edebiyat Bölümünü okuyan üniversite öğrencisi olan Nahid Kamangar, Sanandaj İstihbarat Bakanlığı’na ifade için çağrıldı. Gözaltında uzun süre sorgusu devam eden Nahid Kamangar’ın daha sonra tutuklanarak Sanandaj Çocuk Gözaltı Merkezi’nde bulunan Kadınlar Koğuşu’na sevk edildiği aktarıldı.

 

Aileler sorgu süreçleri ile baskı altına alınıyor

Sorgusu sırasında politik bir aktivist kimliği olmadığını, üniversite eğitimine devam ettiği şeklinde savunmasını yapan Nahid Kamangar’ın, eşi ve babasının Ocak 2019 tarihinde gözaltına alınarak tutuklandıkları ve babası Hossein Kamangar’ın “silahlı ayaklanma” iddiasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve aileyi baskı altında tutmak için bu tür gözaltı, sorgu süreçlerinin yapıldığı kaydediliyor.

 

Nahid’in babası da cezaevinde

Nahid Kamangar’ın babası politik aktivist Hossein Kamangar’in halen cezaevinde tutulduğu ve mahkumiyet kararına itiraz yaptığı, itiraza yanıtın ise İran Yüksek Mahkemesi tarafından henüz verilmediği aktarıldı. İnsan Hakları Örgütü, “Aile üyelerini sorguya çağırmak ve alıkoymak, İran İslam Cumhuriyeti güvenlik servislerinin mahkumlara ve siyasi aktivistlere baskı yapmak için kullandığı araçlardan biridir” yorumuyla bilgiyi paylaştı.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: İran’da, üniversite, öğrencisi, Nahid, Kamangar, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı