Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Hiçbir güç kadın direnişini kıramaz UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
05 Mart 2021 - Cuma 17:26 Bu haber 273 kez okundu
 
Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Hiçbir güç kadın direnişini kıramaz
Dört bir yanda alanlara çıkarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanan kadınlar, “Hiçbir güç kadın direnişini kıramaz” mesajı verdi.
Diyarbakır Haberi
Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Hiçbir güç kadın direnişini kıramaz

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile kadın örgütleri, dört bir yanda alanlara çıkarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanıyor. Birçok kentte eylem ve etkinlik düzenleyen kadınlar, gerçekleştirilecek mitinglere katılım çağrısı yaptı.
 
ANTEP
 
Antep’te HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, MYK Üyesi Sultan Özcan, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin katılımıyla şölen düzenlendi. HDP il binasındaki şölende, “Şiddette dur de, kadını koru, İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı yasayı uygula" ve "İsyanımız özgürlüğümüz için" yazılı pankartlar asıldı. Şölende ilk olarak söz alan HDP MYK üyesi Sultan Özcan, partisini diğer partilerden ayıran en temel özelliğinin bir kadın partisi olduğunu söyledi. 
 
Katledilen kadınları anarak konuşmasına başlayan HDP’li vekil Tülay Hatimoğulları, "İktidar ekonomik krizin üstünü örtmek için HDP'ye saldırıyor. Bu krizden en çok etkilenenler de kadınlardır. Biz işimiz, aşımız için mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz" dedi. Tecride karşı devam eden açlık grevlerine değinen Hatimoğulları, "Tecrit kalkmadığı sürece, tutukluların talebi karşılanmadığı sürece, mücadele devam edecek. İmralı tecridi devam ettiği sürece, barış masasının kurulmayacağını iyi biliyoruz. Onun için cezaevindeki açlık grevlerine ses verilmeli" diye konuştu.
 
AĞRI
 
Ağrı’da HDP il binasında buluşan kadınlar, şölen düzenledi. HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve çok sayıda kadının katıldığı şölende, “Kadınları değil şiddeti uygulayan erkekleri engelleyin”, “Kadına değil, şiddete karşı el kaldırın” ve "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” yazılı dövizlerin taşındı. Etkinlik, kadın mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimiyle başladı. 
 
Programda konuşan HDP'li Taşdemir, kadın mücadelesini büyüttüklerini belirterek, "Hiçbir güç kadın direnişini kıramaz. Kadınlar tarih boyunca erkek rejimine karşı mücadele etti. Kadınlar özgür olmadığı sürece, toplum özgürleşemez” ifadelerini kullandı. 
 
Etkinlik, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarından Nurcan Değirmenci’nin seslendirdiği şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. 
 
ŞIRNAK  
 
Şırnak’ta 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel’in Uludere’de bulunan mezarı ziyaret edildi. Ziyarette konuşan TJA aktivisti Emine İnan, “Asya küçük yaşta mücadeleye atılan bir arkadaşımız. Verdiği mücadelenin takipçisi olacağız ve onun bıraktığı mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 
 
Kadınlar, daha sonra Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivilin ailelerini ziyaret etti. 
 
Silopi’de ise HDP ilçe binasında şöylen düzenlendi. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı etkinlikte, kilamlar eşliğinde halaylar çekildi. 
 
ADANA 
 
Adana’da 8 Mart’ta Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılacak miting için çağrı bildirileri dağıtıldı. Kadınlar daha sonra Seyhan ilçesinin Gülbahçe, Şakirpaşa ve Hürriyet mahallelerinde yaptığı ziyaretlerde, 8 Mart mitingine çağrı yaptı. KESK Adana Kadın Meclisi de Eğitim Sen Şubesi’nde yaptığı açıklamayla mitinge katılım çağrısında bulundu. 
 
ANTALYA 
 
Antalya’da Sol Parti İl Örgütü, partinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Partinin İl Başkanı Aysel Aydın, hayatlarından ve geleceklerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, kadın cinayetlerinin önlenmesinde önemli olan 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını istedi. 
 
 
SİLVAN
 
Diyarbakır’da Silvan ilçesinin Alibey Mahallesi’nde HDP Milletvekili Semra Güzel'in katılımıyla kadın buluşması gerçekleştirildi. Hani ilçesinde de kadın buluşması gerçekleştirilirken, Sur ilçesinde 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısı yapıldı. 
 
 
BATMAN
 
Batman’da HDP Merkez ilçe binasında düzenlenen şölene, Milletvekilli Feleknas Uca, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, TJA Sözcüsü Gülistan Sönük katıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı şölende, Bahar Kültür Merkezi sanatçılarının seslendirdiği şarkılarla halay çekildi. Şölende konuşan HDP’li vekil Feleknas Uca, kadınların mücadeleleriyle eril zihniyeti gerilettiğini belirterek, "Devlet kadının verdiği mücadeleye yönelmiş durumda. Bunların zulmü yenilginin, bitmişliğin bir göstergesidir” dedi.
 
 
HAKKARİ 
 
Hakkari’de kadın esnaflar ziyaret edildi. HDP Milletvekili Ayşe Sürücü’nün de katıldığı etkinlikte, kadınlara karanfil dağıtıldı.

 

İZMİR

İzmir Kadın Platformu, tutuklu ve ev hapsinde olan kadınlara dayanışma kartı gönderdi. Konak PTT önünde toplanan kadınlar, mücadele ve dayanışma duygularını içeren kartları farklı illerdeki cezaevlerinde ve ev hapsinde tutulan kadınlara yolladı. Platform, “Sizi dört duvar arasına tutsak ederek durdurabileceğini sanan bu erkek egemen sistem bizleri de dışarıda evlere, işyerlerine, okullara tutsak etmeye çalışıyor. Ancak bunların hiçbiri onları kurtaramayacak, elbet bu eril sistemin duvarlarını başlarına yıkacağız. Hep birlikte sokaklarda özgürce 8 Mart kutlayacağımız günler umuduyla. Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması” yazılı kartları tutuklu ve ev hapsinde olan kadınlara gönderdi.

 

‘GELİR KAYBI YAŞANDI’

İzmir'de Buca Belediyesi’nde çalışan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube üyesi kadın işçiler 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube yönetimi de katılırken basın metnini işyeri temsilcisi Aslı Bulut okudu. Pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin ve kadın emeğine yönelik saldırıların arttığını söyleyen Bulut, “Uzun süren karantina dönemleri, iş yerlerinin, okulların ve kreşlerin kapalı kalması ekonomik hayatta etkisini her geçen gün daha fazla htirirken, çalışma hayatında güvencesiz konumda çalışan kadınların iş hayatından çekilmelerine, çalışma biçimlerinin değişmesine, kayıt dışı sektörlerde çalışmak zorunda kalanların gelirlerinin düşmesine ve işsizliğin artmasına yol açtı” dedi.

Kadın istihdamının yoğun olduğu başta sağlık, eğitim, toptan ve perakende sektöründe çalışanların bu süreçten olumsuz etkilendiğini aktaran Bulut, “Bu sektörlerde mesai saatleri arttı ve çalışma koşulları ağırlaştı. Kayıt dışı sektörlerde çalışan 3 milyonun üzerinde kadın işçi hiçbir destekten yararlanamadığı için ciddi bir gelir kaybı yaşadı. Sayıları 1 milyonu bulan ev işçisi kadınlar ise yoğun karantina uygulamaları nedeniyle işlerinden oldu, ağırlıklı olarak emek yoğun ve düşük ücretlerle imalat ve hizmet sektöründe çalışan kadınlar ise ciddi bir iş ve gelir kaybı yaşadı” dedi.

 

İHD: TÜRKİYE 140 ÜLKEDEN 131’İNCİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu da, şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı İHD yönetim kurulu üyesi Cemile Karakaya okudu. Karakaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine odaklanmış kadın hakları hareketi olduğunu belirtti. Dünya Ekonomik Forumu’nun en son yayınladığı Cinsiyet Eşitsizliği raporuna göre Türkiye’nin cinsiyet eşitsizliği sıralamasında 140 ülke arasında 131’inci sırada olduğunu hatırlatan Karakaya, “Kadınlar Günü’nün farklı kültürlerdeki algısı ve kutlanma şekli o coğrafyanın kadın algısı ile son derece ilintilidir. Türkiye’deki verilere baktığımızda Kadınlar Günü altında çok daha derin meseleler barındırmakta ve kutlamadan çok kadının sesini duyurmaya çalıştığı bir gün olmaktadır. Bu tarihi yaratan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, özgürce nefes alınan yaşanılası bir dünya diliyoruz” dedi.

 

İKP:8 MART’TA ALANLARDA OLACAĞIZ

İzmir Kadın Platformu, 8 Mart etkinlikleri kapsamında işten atılan işçi  kadınla buluştu. Konak ilçesinde bulunan Eski Sümerbank önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür ve çok sayıda kadın katıldı. "Güvenli iş güvenli gelecek için Mücadele" pankartını açan kadınlar, "Korunma ve  sığınma talep edenler başta olmak üzere her kadın iş ve sosyal güvenceye  sağlasın", "Kadınlara yönelik suçlarda iyi hal ve tahrik indirimine son", "Erkek egemenliğine  karşı emekçi Kadınlar en öne " ve "Aşağı bakmayan kadınlara selam olsun" dövizlerini taşıdı. Açıklamayı İzmir Genel İş  7 No’lu Şubesi İş yeri temsilcisi Berrin Burakçı okudu.

İzmir’in işçi ve emekçi kadınlar için mücadele dinamiği olduğunu  ifade eden Burakçı, "8 Mart'ta alanlarda olacağız” dedi. 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Kadınlar, 8, Mart’a, hazırlanıyor:, Hiçbir, güç, kadın, direnişini, kıramaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı