Katil Adem Yakalansın google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 19:43 Bu haber 2258 kez okundu
 
Katil Adem Yakalansın
Silvan İlçemizde “intihar” şüphesiyle yaşamını yitiren Ayşe Tayurak’ın kızının olayla ilgili “intihar değil cinayet, bu işin peşini bırakmayın” çağrısı üzerine ilçede buluşan kadınlar, açıklama ve yürüyüş gerçekleştirdi.
Silvan Haberi
Katil Adem Yakalansın

Haber: Azad Berdan YILMAZ-Medine MAMEDOĞLU/Silvan

 

Açıklamada Ayşe’nin kızı Elif Tayurak, “Annemi koruyamadık, bari hakkını koruyalım” derken, Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı Üyesi İrem Yıldız ise, gerçek adalet sağlanana kadar mücadele yürüteceklerini söyledi.

 

Silvan’da 8 Haziran’da “intihar” ettiği iddiasıyla yaşamını yitiren Ayşe Tayurak’ın ölümündeki şüphelerin ardından Gazetecilere konuşan Ayşe Tayurak’ın kızı Elif Tayurak, “intihar değil cinayet” diyerek, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Adem Tayurak’ı işaret etmiş ve tüm kadınlara “Bu işin peşini bırakmayın” demişti.

 

Elif Tayurak’ın çağrısı üzerine kadınlar Silvan ilçemizde bir araya gelerek, yürüyüş ve açıklamada bulundu. Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı öncülüğünde yapılan açıklamaya Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır Barosu Kadın hakları Komisyonu, Diyarbakır Tabibler Birliği Kadın Komsiyonu, İHD Kadın Komsyonu, ÖDH kadın Komsiyonu, KESK Kaıdn Meclisi, DMMO Kadın Komsiyonu, Mezopotamya Piskologlar Meclisi, HDP Silvan Kadın Meclisi, Ayşe Tayurak'ın Annesi, Kız kardeşleri, Ayşe Tayurak’ın çocukları ile çok sayıda kadın katılım sağladı. Hükümet Konağı Parkı önünde yapılan açıklamada kadınlar Ayşe Tayurak’ın fotoğraflarını taşıdı.

 

“Şiddete defalarca tanık olduk”

 

Hükümet Konağı Parkında yapılan basın açıklamasını Ayşe tayurak'ın Kızı Elif Tayurak yaptı.

Annesinin yıllarca Adem Tayurak tarafından şiddete maruz bırakıldığını ifade eden Elif Tayurak, yaşamı boyunca annesinin gördüğü şiddete tanıklık ettiğini söyledi.

Acılı Elif Tayurak  “O cani annemin kafasını kırdı. Annemin yüzünü tanınmaz hale getirdiğine defalarca şahit olduk. Bir daha annemin saçlarını yolmasın diye annemin saçlarını ben kestim. Evlilik boyunca anneme her türlü şiddete bulundu. Annemin tek dayanağı çocuklarıydı. Annem olaydan iki hafta önce ona tokat attı ve zulme karşı çıktı. O da buna karşı annemi öldürmekle tehdit etti. Annem de bunun üzerine karakola gidip uzaklaştırma kararı aldırdı. Bu karar ardından sinsice planlar yaptığını annemi öldürdükten sonra öğrendik. Olay günü gece saat 03.00’te kardeşlerime kapıyı açtırarak içeri girmiş. 13 yaşındaki erkek kardeşim intihar süsü verilen cinayeti gözleri ile gördü” sözleriyle yaşananları anlattı.  

 

“Annemi koruyamadık bari hakkını koruyalım”

 

Annesinin intihar edecek biri olmadığını kaydeden Elif Tayurak, “Bir tek sinsi planlar konusunda usta olan sabıkalı katil çok sonra olay yerine geldiğinde polislere başka yalanlar söylediğini sonradan öğrendik. Canice ve alçakça yapılan bir plandır bu. Her şey bu kadar ortada olmasına rağmen katil aramızda dolaşıyor. Biz kardeşler olarak evimize ve olay yerine gidemiyoruz. Annem artık konuşamıyor, bütün vicdanlı insanların konuşma günü bugündür. Adalete çağrımdır; annemi koruyamadık bari onun hakkını koruyalım” çağrısında bulundu. 

 

“Ölümler intihar adı altında kapatılıyor” 

 

Elif Tayurak’ın ardından Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı Üyesi İrem Yıldız, kadınlar adına yazılı basın metnini okudu. İrem Yıldız, Ayşe’nin hikayesinin her yanının erkek şiddetinin boyutlarını ve devletin tüm mekanizmalarının ve de toplumun hassasiyetleri diye dayatılan anlayışın yansıması olduğunu söyledi. Türkiye’de sadece 2021 yılının ilk 6 ayına bakıldığında dahi her ay  kadın cinayeti sayısı kadar şüpheli kadın ölümlerinin de olduğu görüldüğünü dile getiren İrem Yıldız, şüpheli kadın ölümleri “intihar” adı altında kapatıldığına dikkat çekti.

 

“Kadın ölümlerinin aydınlatılması için mücadele edeceğiz” 

 

Son olarak devlet politikalarının, kolluk güçlerinin kayıtsızlığının, yargının cezasızlık pratiklerinin şiddeti önüne geçilemez bir hale getirdiğini sözlerine ekleyen İrem Yıldız, “Biz kadın kurtuluş mücadelesine emek veren tüm kadınlar tüm bu farklı erkek, devlet şiddetine karşı duruşumuzu direnişle güçlendireceğiz. Her boyutu ile ayrı ayrı olmak üzere hukuki, sosyolojik, ailesel tüm süreçlere müdahil olarak Ayşe ve tüm diğer şüpheli kadın ölümlerinin aydınlatılması için mücadele edeceğiz. İntiharlara dair ceza kanununda da düzenlendiği gibi, intihara yönlendiren ve sürükleyenin de fail olduğu ve cezalandırılması gerektiğini haykıracak ve gerçek adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

Açıklamanın ardından konuşan Ayşe Tayurak’ın annesi Belkis Söyler ise, Adem Tayurak ve ailesinin el birliği ile kızını katlettiğini söyleyerek, suçluların biran önce cezalandırması gerektiğini ifade etti.

 

Açıklamanın ardından kadınlardan yürüyüş

 

Açıklamanın ardından kadınlar Hükümet konağı Parkı önünden Diyarbakır Caddesine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar yürüyüş esnasında sık sık, “Ayşe Tayurak ölümsüzdür”, “Silvan Ayşe’ye sahip çık”, “Katil Adem yakalansın” ve “Kadına dokunan eller kırılsın” şeklinde sloganlar attı. Kadınların eylemine ilçe halkı da ıslık ve korna sesleri ile destek verdi. 

img

 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Katil, Adem, Yakalansın,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı