Şemdinli'deki yangın için 'acil' çağrı google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
4 MEVSİM FOTOĞRAF YARIŞMASI"
4 MEVSİM FOTOĞRAF YARIŞMASI"
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 17:13 Bu haber 1369 kez okundu
 
Şemdinli'deki yangın için 'acil' çağrı
Bitlis'teki ormanlık alanda çıkan yangın büyük oranda kontrol altına alınırken, Şemdinli'de giderek yayılan yangın için "acil müdahale" çağrısı yapıldı.
Bölge Haberi
Şemdinli'deki yangın için 'acil' çağrı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Nehrî (Bağlar) köyünün Begirdî (Güzelkaya) ve Gerket (Zorgeçit) mezraları kırsalındaki ormanlık alanda dün çıkan yangın devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, giderek büyüyen yangına ilişkin açıklama yaptı. 

ACİL MÜDAHALE

Açıklamada, “Dersim’den sonra Şemdinli’de başlayan yangın için gerekli müdahaleler yapılmıyor. Bölge halkının geçim kaynakları olan toprakların tehlikede olması demek, yaşam haklarını tehlikeye sokmakla beraber ekonomik anlamda da halkı derin bir girdaba sokacaktır. Bununla beraber doğanın dengesinin bozulması ve toprakların verimsizleşerek yok olması tehlikesiyle de karşı karşıya kalınacaktır. Doğaya yönelik alınan her tedbir, insanlığa yönelik de alınmış bir tedbirdir” denildi.

BİTLİS'TE SON DURUM

Bitlis’te Ava Weqfê bölgesinde 30 Ağustos’ta başlayan orman yangını ise, dün gece saatlerinde havadan yapılan müdahale sonucu büyük oranda kontrol altına alındı. Mutki ilçesine bağlı Hürmüz (Ağaçköprü) köyüne kadar ulaşan yangında şimdiye kadar 20 hektarlık alan kül olurken, Boz Dağı'nda yer yer rüzgarın etkisiyle alevlerin yükseldiği belirtiliyor. (Kaynak: MA)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Şemdinli'deki, yangın, için, 'acil', çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı