Yazı Detayı
17 Mayıs 2014 - Cumartesi 10:46 Bu yazı 1718 kez okundu
 
BAHARLA DİRİLEN GÜNLER
İhsan YILMAZ
İhsanyilmaz_761@hotmail.com
 
 

Güneşin tatlı sıcaklığı, gökyüzünün berrak mavisi, sonbaharı geldikleri diyarlarda bırakıp gelen leylekler, çimenlerin yeşermesi ve ciğerlerimize dolan nergis kokusu , “Dağlarına bahar gelmiş memleketimin"

Evet,  doğadaki bu canlanma, insanlardan kış mevsimindeki rehaveti alıp, yerini büyük bir canlılığa, harekete bırakmaya başladı bile. Kadınıyla, kızıyla, yaşlısı ile ve çocuğu ile birlikte herkes adeta baharı iliklerine kadar hissetmek için bütün anları güzel bir şekilde değerlendirme telaşı içerisinde.

Başka memleketlerde insanlar baharı nasıl karşılar pek bilemiyoruz ama, Silvan’da insanlar baharda ne yapar, onu sizlere anlatmaya çalışacağız..

Özellikle İlkbahar mevsiminde birçok yerde olduğu gibi Silvan’da da baharın gelişi, özel günlerle adlandırılıp gelenekselleşmesine vesile olmuştur. Dünyanın neresinde olursa olsun, bir Silvanlı, gelenek ve inanışlarında büyük yer alan Serê Gülanê ‘yi,  Ser Hivde’yi,  Newroz’u, Kara Çar şem’i bilir. Bu günlere dair herkesin anlatacak küçükte olsa bir anısı , bir hikayesi vardır..

Sadece Silvanlı olanlar değil, Silvan’da bir dönem de olsa yaşayanlar, Silvan için, Silvanlılar için bu  özel  günleri bir şekilde duymuş ve ya yaşamıştır. Çünkü bu günler,  hemen hemen bütün Silvanlıların piknik alanlarında, güzel yemekler ve güzel sohbetlerle baharın nimetlerinden faydalanıp, zamanı eğlenceye ve bu güzel seremonileri belleklerde kalıcı, güzel karelere dönüştürdükleri günlerdir. Silvan için özel ve önemli bu günler ve bu günlere yüklenen anlamları, bu günlerde neler yapıldığını sizler için kaleme aldım.

Serê Gulan

İnsan ve doğanın uyanışı olarak nitelendirilen “Serê Gulanê” ( 1 Mayıs –Bahar Bayramı ) şenlikleri dolayısıyla ilçemizde binlerce kişi kırlara çıkarak kutlama yaptı.

Bayram ve zafer anlamına gelen “Sere Gulanê” için Silvanlılar her yıl 14 Mayıs’ta kırlara çıkıp, piknikler düzenleyip, şölen havasında kutlamalar yapıyorlar. Serê Gulan geleneğinin ne zaman ve ne için başladığına dair çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan ilki şöyle: 14 Mayıs, Rumi takvime göre 1 Mayıs’a tekabül etmektedir. Yani Bahar bayramıdır. Bu yüzden Tüm Silvanlılar bu günü bayram havasında geçirip eğlenirler.

İkinci rivayet ise şöyledir. Bir dönem Silvan’a uzun süreyle hiç yağmur yağmamış. Bunun üzerine insanlar toplu olarak yağmur duasına çıkarlar. Dualar kabul olur ve yağmur yağar, Silvan tekrar eski bereketine kavuşur. O gün bu gündür Serê Gulan halk arasında kutlanan bir gün olmuştur...

Üçüncü rivayete göre, 14 Mayıs Serê Gulan,  Mervani Devleti’nin zafer kazandığı gündür. Bilindiği gibi Silvan yani Meyyafarqin Mervani Devleti’nin başkentlik yapmış.  Zaferin kazanılması üzerin kentte yaşayan insanlar, bu zaferi kutlamak için dağlara doğru koşmaya ve eğlenmeye başlar…

Dördüncü rivayet ise yine Mervaniler dönemiyle ilgilidir. Mervani Hükümdarı’nın sefere çıktığı bir dönemde,  Arap asıllı olan vezirinin oğlu, Silvan sokaklarını gezindiği bir gün, kasıtlı olarak şehir sakinlerinin kapılarının önüne at pisliklerini attırır. Şehir sakinleri bu davranışı hakaret kabul ederek tepki gösterirler. Vezir, halkın tepkisini savaş ilanı olarak kabul eder. İnsanları cezalandırmanın en iyi yolunun onları şehirden çıkarmak olduğunu düşünen Vezir, halkı piknik ve av bahanesiyle şehir dışına çıkarmaya teşvik eder. Şehir dışına piknik için çıkan Silvanlılar,  akşam şehre, evlerine dönmek için geldikleri vakit kalenin kapılarının kapatıldığı görülür. Üç gün boyunca şehre alınmayan Silvan halkı, vezirin oluruyla tekrar şehre alınırlar. O günden sonra insanlar o günde toplu olarak piknik alanlarına gitme geleneğini başlatırlar…

Beşinci rivayete göre ise Serê Gülan, Bahar mevsiminin son yağmurlarının düştüğü dönemlerdir. Bu yüzden son yağmurlar  “gelin”  olarak kabul edilir. Bundan dolayı 14 Mayıs günü insanlar gelin olarak kabul etmiş oldukları yağmurları eğlenerek, kutlama yaparak uğurlarlar. Bir sonraki sene tekrar yağsın diye düğün, şölen tadında kutlanan Serê Gülan ile yağmurlar bir sonraki seneye uğurlanır. Serê Gülan Silvan’da düğün olmaz, çünkü gün sadece bir düğün yapılır, o da baharın son yağmurunun düğünüdür. Uğursuzluk getirdiğine inanıldığı için Silvan’da Serê Gulana düğünler denk getirilmemeye çalışılır.

Silvan’da herkes bir gün öncesinden başlayarak Serê Gülanê ‘ye hazırlanır. Güzel ve çeşitli yemekler hazırlanarak, komşular bir araya gelip, o günü akşama kadar dışarıda piknik yaparak geçirirler.  Silvanlılar o gün Kanıya Navin, Sextê, Zêvetırkê, Malabadi, Qüba Zila, Bêzvanê... gibi yakın köylere giderek o günü kutlarlar. Şehir sakinlerin büyük bir çoğunluğu piknik alanlarına Serê Gulan’ı kutlamaya gittiği için o gün Silvan boş bir kent görüntüsü arz etmektedir.

Gerek Serê Gülan’da, gerek Ser Hıvdede, gerek Çarşema Serê Zipa’da dolaştığınızda hani kırk yabancı da olsanız dahi kendinizi hiç tanımadığımız ailelerin sofralarında ya sabah kahvaltısı yaparken ya da onlarla birlikte ızgaradaki ateşi közlerken ve ya birbirinden lezzetli yemeklerin ikramından tadarken buluveriyorsunuz. Hani doğalında bir kaynaşma oluşuveriyor. Kim olursanız olun, nerden gelmiş olursanız olun hiç önemli değil, herkese konukseverliğin eşit ve sıcak yaklaşımı bu günlerde bir kez daha ortaya çıkıyor. Birden o piknik alanlarındaki hiç tanımadığınız insanların aileniz gibi sıcak ve candan davranışları ve ikramları ile karşılaşınca ancak böyle ortamları yaşayınca hissedilebilecek o mutlu erince kapılıveriyorsunuz. Ve o zaman korku, güvensizlik ve yabancılık gibi kavramların böyle duygular karşısında anlamını yitirdiğini görünce şaşırıverirsiniz.

7 yaşındaki bir çocukla 70 yaşındaki yaşlı bir insana aynı güzel duyguların yaşatıldığı bu günlerin gizi, onlara yüklenen anlamın emanet gibi korunmasından geçiyor. Birbirinden farlı hikâyeleri ile ayrılan bu günlerde değişmeyen tek şey insanlardaki birliktelik duygusunun çok iyi örnekleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşlenirse belki bir çok sanat alanında binlerce ürünü ortaya koyacak zenginliğe sahip bu günler için hangi sanatçı ve duygulu yüreklerin ürettiğini bilmediğimiz yüzlerce mani, türkü ve hikâye yaratılmış. . Hani en mükemmel besteci ve söz yazarı bile gelse o anda yaşanan o coşkulu duygular karşısında halaylarda kendiliğinde dillerden dökülen ezgilerin zenginliğine şaşırır ve atmosferin büyüsüne kapılmaktan kendini alamaz.. Bu yüzden eğer Sizler de Silvan’ı tanımak istiyorsanız gelişinizi lütfen bu günlerden birine denk getirin ki unutamayacağınız güzellikte anlarla bezensin zamanınız.

 

 

 

 
Etiketler: BAHARLA, DİRİLEN, GÜNLER, , ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BÜROKRASİ HASTALIĞI
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM Kİ...
DİYARBAKIR SİLVAN TARİHÇESİ…
GELECEĞİN ZAFERİ BİZİMDİR…
ERBİL İZLENİMLERİ…
KORONAVİRUS ÜZERİNE
DİYARBAKIR CHP İL KONGRESİ İZLENİMLERİ…
DEPREM…
BİR ÇİFTLİK BANK VAKASI!
GECEDEKİ SEN...
SEVGİ İYİLEŞTİRİR.
İNSAN İNSANIN KURDUDUR…
Zaman mı kötü? İnsanlar mı?
Değerli Bir İnsanı / Bir Değeri - Yitirmek
KÖPEKLER VE MEZARLIKLAR
Savaş,kan, gözyaşı
MERHABA
BİR ÇİNGENE KIZIN HÜZNÜDÜR HAYAT
Ne Olmuşsa Olmuş
SAÇLARIMDAN ELLERİNİ ÇEKME SAKIN
Kaş yapayım derken göz çıkarmak...
FARQİN & (SİLVAN)
Kazananlar hep kötüler olur
RENGİN ADI YEŞİL
KÜÇÜK BEDENİN AĞIR YÜKÜ
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!
HÜZNÜME MUTLULUK OL!...
Karadeniz İzlenimleri
AŞKIN GİZEMİ
AFRİN Mİ O DA NE?
Cinsel İstismar Ve Türkiye
KIRLANGIÇLAR AŞK İLE ÇIRPAR KANATLARINI
İRAN'DAKİ İÇ KARIŞIKLIKLARIN AMACI NE?
YÜREĞİNDE "NAR" LEKESİ
YAŞAMAK AŞKTAN İBARET
KAYMAKAM DEDİĞİN BÖYLE OLMALI
Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!
Sonbahar ve Sen
3 ay boyunca uyudunuz mu?!
Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı
Ne Çok Yitirdik...
Gıda Denetimleri Yapılmalı
Anız (Saman) Yakılmasına "HAYIR" !
ÖDÜLLENDİRİLMESİ GEREKEN SİLVAN CEZALANDIRILIYOR MU…?
İKİNCİ BAHAR'DA AŞK
Hoş Geldin Ey Ramaz-I Şerif
FEN LİSESİ MÜJDESİ
Diyarbakır Eğitiminde kalite dönemi
Aşk için ölüyorum
Sen Gidersen Cané
Yağmur Yüreklim...
İmkansız 'AŞK'
Çevrecilik mi?
Silvan seni asla Unutmayacak...
Bir koltukta 3 müdür!
Yaşamda Saygı, Gazeteciye Sevgi
Sahi eğitimde nerdeyiz?
Cinayetler Şehrinde
Hastane Yatak Sayısı Neden Düşürüldü?
MEŞHUR TAVACI RECEP USTA / RECEP BUDAK
KASIMDA AŞK BAŞKADIR…
İlana Çıkmayan İhale ve Şeffaflık
MUSUL’U DÜNYA KURTARACAK, DÜNYAYI MUSUL
SONHABAR VE YAPRAK
NEDEN VE SONUÇ OLAN 'SEVGİ'
TOPRAK AŞKIN YOLDAŞIDIR
Umudun adı, Fen Lisesi olsun
Mutluluk için savaşmak gerek
Yetimin başını okşamanın bile büyük mükafatı vardır
Sahi STK’lar ne işe yarar?
İş-Kur Rant Kapısı mı?
Gözlerdeki fırtınanın adıdır “Boran”
KENDİNİ ÖLDÜREN YAŞAM
Hasta Çok, Doktor Yok!
GELECEK ELLERİMİZDE
YİTİRİLENİN MEKTUBU
200 Yıl Yaşamak İster misiniz?
"Güneş'in Çocuklarını Üşütmeyelim"
Sur Nere, Toledo Nerde
DOMUZ GRİBİ VE BARIŞIN PANDEMİSİ
Kardeşlik İnsanlıktır
Neyin güvenlik sorunu?
Ölüyorlar...!!!!
Geçmişin karanlığından, geleceğin aydınlığına
-BORAN-
"Yaprak döker bir yanımız Bir yanımız kan reva içinde"
Bu bir sel felaketi değil!
Okullarda Eğitim Yok Mu?
Savaş ve Aşk
2015 SİLVAN SESİZLİĞİN ÇIĞLIGI VE SAVAŞA HAYIR DİYEN ÇOCUKLAR
MEDYA FARELERİ İŞ BAŞINDA
SİLVAN SAVAŞ ALANI GİBİ...
KÜRTLER NE İSTİYOR?
BAŞKASI AÇKEN TOK YATMAK…
NEDEN SAVAŞ NEDEN KAN?
IŞİD VE TÜRKİYE
SİLVAN DERT KÜPÜ!...
SİLVAN UÇURUMA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI
SİLVAN KİMLERE EMANET!...
İMAM YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLURSA
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SİLVAN’DA TACİZ OLAYI
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!... (2)
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!...
Bölge Susuz Kalacak!
Kaya gibi Adam
GÜNEYDOĞU’DA KADIN OLMAK!
Hırsız Kim?
Işte örnek işletmeci
“Dok-tor-suz Hastane“
İYİLİK-SAĞLIK
Ortadoğu'da Kaygan Zemin
İŞİD DECCAL mi?
DAĞLAR EZGİLERİ DİNLEDİ!
Cezaevi Ölümevi Olmasın !
BİRLİK(TE) ÖZGÜR YAŞAM
İstiklal Marşı Direnişi mi, yoksa tayin telaşı mı?
Vatandaş Ödeyemez, Esnaf Tahsil Edemez
Geleceği aydınlatan KİTAPLAR
1 Mayıs'ta çalışıyorum.
HEWLÊR
LEHÎ Bİ LEHÎ SEFERBERî
Silvan'ın lidere değil, Yöneticiye ihtiyacı var
BDP'nin Seçim Zaferi
ÖZLENEN SİLVAN
AKBABALAR ÜŞÜŞTÜ!...
Kültür Emperyalizminin Toplum Üzerindeki Etkisi
Seçim Geliyooooor
HASRETİMSİN…
UMUDUN UMUDUM OLSUN…
RÜZGAR EKEN, FIRTINA BİÇER!
EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA…
DİCLE’DE AŞK VE SU
AŞK SEN NELERE KADİRSİN...
YERELDEN GENELE HEP TUFAN…
YAŞAM NEDİR?
SONBAHARDAKİ YAPRAK DÖKÜMÜ...
ARAMAMAMI İSTİYORSAN...
Ben, artık BİR ACAYİP ADAMIM…
SİLVANLI OLMAK
KUYRUĞA GEL VATANDAŞ!
MAKSAT AĞZIMIZ TATLANSIN
SİLVAN'A BAŞKAN ARIYOR...
DEMOKRATİKLEŞTİK Mİ ACABA?
ÖYLE ÖZLEDİM Kİ SENİ?
DENİZLERDE ESEN AŞK HAVASI
BİR BAYRAM SABAHI
Bırakın İki Yüzlü Dolaşmayı...
O Adama Benzemek…
ÇOCUKLUĞUMUN RAMAZANLARI...
MUTLULUĞUN RESMİ
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE BAK!...
SANA KIYAMADIĞIM İÇİN KENDİME KIYAMADIM…
GÖZLERİN…
HUZURUN ÖTESİNDE BİR YER
BİR MEKTUP
BİR BÜROKATIN BAŞARISI
BU AŞKIN TARİFİ SENDE
SİLVAN’A GÖSTERİLEN ÖZEN
KANDAKİ ZEHİR
KALDIRIM İŞGALİ CAN ALDI
MAVİ MARMARA OLAYI VE İSRAİL
NEVROZUN BARIŞA UZANAN ELİ
BARIŞA YAKIN OLMAK
DİKENLİ GÜLLER
SİLVAN’IN DEĞİŞEN YÜZÜ
SİLVANLI OLMAK
ÇİÇEKLER SOLMASIN
Engelsiz Bir Yaşam!...
‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’
İNSANIN İNSANA YANMASI…
YENİDEN YAŞAYALIM...
Neye Göre Pazarlık Usullü ve Doğrudan Temin
Okulda Ne Giyeceğim ?
MEDENİYETLER ÜLKESİNDE YAŞAM (!)
Tarihi Diyarbakır ve Spor
KARANLIĞIN GÖLGESİ İSYANIM
10. Gurur Yılımızdan Merhaba
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı