Yazı Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 14:51 Bu yazı 119 kez okundu
 
BİR ANNENİN OKUL KIYAFET FERYADI!
İhsan YILMAZ
İhsanyilmaz_761@hotmail.com
 
 

Duyan var mı, bu feryadı acaba?

Bir anne çocuklarına okul kıyafeti alacak, ama nasıl alacak;

Okul müdürü çocukların okul kıyafeti olmadığı için okula almıyor, peki okul aile birliği hangi amaçla kuruldu.

Okul aile birliklerinin hesaplarımı kimler kullanıyor...

Okul aile birliği nedir?

Ne iş yapar?

Görevleri nelerdir, amacı nedir?

Çocuklar anaokulu eğitimi yaşına gelene kadar ebeveynleri tarafından eğitilmektedir. Evden çıkışla birlikte ilk kez hiç tanımadığı çok sayıda yaşıtıyla bir araya gelerek birtakım faaliyetlerin içerisinde yer almaktadır. Çocuk bir yetişkin olana kadar eğitimlerini okulda alır, ancak bu süreçte aile ile iletişim kopukluğu olabilir. Aile ile okul arasındaki iletişim kopukluğunun giderilebilmesi için de Milli Eğitim Bakanlığı okul aile birliğinin kurulmasına karar vermiştir. Peki okul aile birliğinin ne gibi ödevleri vardır?

 

Okul Aile Birliğinin Ödevleri…

Okul aile birliği; ebeveyn, öğretmen ve öğrenci üçgenindeki iletişimi sağlamakla yükümlüdür. Üyeler, toplantılar yaparak öğrencilerin genel durumları hakkında fikir alışverişlerinde bulunurlar. Maddi problemler yaşayan ailelerin çocuklarına her türlü destek sağlanır. Aynı zamanda öğrencilerin eşit ve adaletli bir eğitim görmesine olanak kılınır. Eğer varsa okuldaki sıkıntılar ve eksikliklerin giderilebilmesi için kararlar alınır. Farklı sınıftaki öğrenciler arasında da etkileşim olabilmesi ve bir farklılık yaratmak adına etkinlik düzenlenmesi kararları alınır. Böylelikle çocuklar derste aldıkları eğitimlerin yanı sıra sosyal ortamlarda da kendini keşfedebilir.

 

Serbest Giyim Kararını Aile Birliği Verdi

Aile birliğinin son yıllarda en çok gündeme aldığı konular arasında serbest giyim yer almaktaydı. Uygulamaya geçilip geçilmemesinin artı ve eksi yönleri tartışıldı ve karar serbest kıyafetten yana çıktı. Standart uygulamaların devam etmesi gerektiğini öne süren bir diğer fikir ise eşitlik kavramı üzerinden yola çıkmaktaydı. Çünkü gelir düzeyi iyi olan ailelerin çocukları daha iyi ve kaliteli ürünlerle okula gelecek, olanakları yeterli olmayanlar ise eksiklik yaşayacaktı. Bu eksiklik de çocukta, özgüvensizlik, utanma ve kendini olduğundan farklı göstermeye çalışma gibi problemlere yol açabilecekti.

 

Aile birliğinin yerine getirmesi gereken birtakım sorumluluklar aşağıdaki gibidir;

-Her fırsattan faydalanarak öğrencilerin millet; vatan, bayrak ve insanlık sevgilerini; Atatürk ilke ve inkılaplarına,manevi değerlere bağlılıklarını; dayanışma duygularını pekiştirmeleri amacıyla veliler ve okul müdürlüğü ile iş birliği yapmak.

-Okulun amaç ve eğitim ilkeleriyle eğitim faaliyetleri hakkında ana ve babaları aydınlatmak.

-Okulun programı, eğitimle ilgili yönetmelikleri konusunda öğrenci velilerini aydınlatmak.

-Öğrencilerin sorumluluk yüklenmelerine; dürüst, nazik, saygılı, başarılı ve düzenli olmalarına katkıda bulunmak üzere aile ile iş birliği yapmak; öğrencilerin başarılarını toplu şekilde ana ve babalarına göstermek için imkanlar hazırlamak.

-Çocukların başarılarının artırılması için ana ve babalarla iş birliği yapmak.

Öğrencilerin zamanında ve düzenli olarak okula devamlarının sağlanmasında veliler ve okul müdürlüğü ile iş birliği yapmak.

-Evde derslerine çalışmak için imkan bulamayan öğrencilere, okulda çalışma ortamı hazırlamak.

-Öğrencilerin disipline ve toplum düzenine uyum sağlamaları için okul müdürlüğü ve velilerle iş birliği yapmak.

-Öğrencilerin yapmaları uygun olmayan işleri, gitmeleri uygun olmayan yerleri okul müdürlüğü ile birlikte tespit etmek ve ana-babalarla iş birliği yapmak.

-Öğrencide bulunması istenilmeyen israf, gösteriş ve devlet malını hor kullanma gibi kötü davranışları önleyici tedbirleri almak.

-Özel yetiştirmeye ve teşvike muhtaç çocuklar hakkında gerekli çarelere başvurmak.

-Resim-iş, müzik, yabancı dil ve beden eğitimi derslerine özel ilgi duyan çocuklara okulda ve çevrede uygun imkanlar hazırlamak.

-Öğrencilerin sağlıklı olmaları ve bulaşıcı hastalıklardan korunmaları, temizlik alışkanlıkları kazanmaları, düzenli beslenmeleri ve boş zamanlarını değerlendirmeleri konularında veliler ve okul müdürlüğü ile iş birliği yapmak.

-Çocukların trafik kazaları ile diğer kazalardan korunmaları ve bu konuda alınacak tedbirlerle ilgili olarak veliler ve okul müdürlüğü ile iş birliği yapmak.

-Okul çağındaki çocukların bakımı, gelişimi ve eğitimi konularında konferanslar düzenlenmesini sağlamak.

-Öğrencilerin okul içindeki davranış ve çalışmalarını takip etmek için, ana ve babaların okulu ziyaret etme alışkanlığını kazanmalarına yardımcı olmak.

-Sınıf öğretmenlerini öğrencilerin ana ve babalarını ziyaret etmeye teşvik etmek.

-Bakıma, yedirilmeye ve giydirilmeye muhtaç hasta ve fakir öğrencilere yardım sağlanması için okul koruma deneği ile iş birliği yapmak.

-İşitme, görme, konuşma, beden ve zihin yönünden özürlü veya herhangi bir alanda yetenekli öğrencilerle, eğitimi zor öğrenciler gibi özel eğitime muhtaç çocuklar için tedbirler almak.

-Tatillerde veya derslerden sonra okulun kitaplık, bahçe, oyun ve spor tesislerinden öğrencilerin, velilerin, ana ve babaların faydalanmalarını sağlayacak tedbirleri almak.

-Çevrede okuma-yazma bilmeyen veya belli alanlarda yetişmek isteyen vatandaşları yetiştirmek üzere okulların yaptıkları faaliyetlere yardımcı olmak.

-Ders yılı içinde ve ders yılı sonunda okulun yapacağı faaliyetlere gerekli katkıda bulunmak.

 

Aile Birlikleri Toplantısı Ne Sıklıkla Toplanır?

Aile birliği toplantıları ayda bir düzenlenmektedir. Ancak denetleme kurulu toplantıları ise 6 ayda bir olmaktadır. Okul aile birliğine üyelikler tamamen gönüllülük esası zemininde gerçekleşir. Okulda yönetici olarak görev alanlar, öğretmenler ve ebeveynler üye olabilirler. Başkan, gönüllülük esasına göre seçildiğinden ek bir ödenek almamaktadır. Amaç çocukların gelişiminde yaşanabilecek eksikliklerin giderilebilmesi olduğu için tamamen gönüllülük amacıyla hareket edilir.

Şimdi geçtiğimiz günlere sosyal medya sayfalarında Diyarbakır'da bir annenin yaşadıkları sıkıntıları siz değerli okuyucularımla paylaşmak isterim.

Günaydın hayırlı Cumalar Siz sevgili dostlarımla paylaşmak istedim. Bir annenin kırılan gururu ve gözyaşları, bilindiği gibi okullar bir kısmı açıldı. Bu annemizin iki yavrusu var okul Müdürleri çocukları okula almamakla itam etmişler formaları yok diye bu anne mağduriyetini dile getirmiş, eşim işsiz, evim kira, gelirim yok, ben alamıyorum demiş kesinlikle olmaz demişler. Bu anne durumunu bir bayana anlatıyor. Bayan bir hayırsever var, eli kolu uzun yardim ediyor ona demiş bu adam anneyi aramış okul müdürüne tekrar yollamış kadın gitmiş müdür onu Suat giyime göndermiş eline de bir not vermiş, anne kızını almış büyük bir sevinçle Suat giyime gitmiş, 14 yaşındaki genç kızı giydirmiş iş yeri sahibi Suat efendi 200 TL istemiş, Anne bir mahcubiyet, bir utanma duygusuyla utanarak bende para yok, olsa zaten alırdım demiş, mağaza sahibi Suat denilen şahsiyet olmaz elbiseleri çıkar demiş, o elbiseleri  geri bırak ben bu parayı cebimden vermem demiş, şimdi soruyorum bu okul müdürü ve okul aile birlikleri siz bir yoksul çocuğu giydiremiyorsanız o koltukları boşuna işgal etmeyin. Yazıklar olsun bu hepimizin ayıbı, devleti temsil edemiyorsanız, bir parça vijdanını YAZIKLAR OLSUN BU HEPIMIZIN AYIBI BI ANNENIN COCUKLARINA OKUL KIYAFETI ALAMAMA VE COCUKLARINA MAHCUP OLMAK RABBIM KIMSEYI KIMSEYE MUHTAC ETMESIN HELE ANNELERI .cocuklarimiz iki parca kiyafet icin okumasin sokaklarda hirsiz berdus olsun.Bizlere iş lazim babalar işsiz olmaz. Szleri vicdanlarınızla baş başa bırakıyorum. Saygılarımla.

 
Etiketler: BİR, ANNENİN, OKUL, KIYAFET, FERYADI!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan kimdir?
YAŞAMAK AŞKTAN İBARET…
HUZURUN ÖTESİNDE BİR YER
UZAK BİR KALBE HASRET MEKTUBU!
TOPLUM İNTİHARI VE SEVMEK…
İNSANI BAZEN ISITIYOR…
Ergani'de Parlayan bir yıldız var
Diyarbakır, Berlin Değil
SİLVAN’IN TARİHÇESİ (1)
AK partide ne değişecek?
Medya, siyaset ve ticaret iç içe
Demokrasi Kavramı
DİCLE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜ ARIYOR!
EĞİTİM İLE ALAKALI BİRKAÇ SORU…
SUÇSUZ BİR GEYİKTİR ‘KOÇERO’…
BÜROKRASİ HASTALIĞI
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM Kİ...
DİYARBAKIR SİLVAN TARİHÇESİ…
GELECEĞİN ZAFERİ BİZİMDİR…
ERBİL İZLENİMLERİ…
KORONAVİRUS ÜZERİNE
DİYARBAKIR CHP İL KONGRESİ İZLENİMLERİ…
DEPREM…
BİR ÇİFTLİK BANK VAKASI!
GECEDEKİ SEN...
SEVGİ İYİLEŞTİRİR.
İNSAN İNSANIN KURDUDUR…
Zaman mı kötü? İnsanlar mı?
Değerli Bir İnsanı / Bir Değeri - Yitirmek
KÖPEKLER VE MEZARLIKLAR
Savaş,kan, gözyaşı
MERHABA
BİR ÇİNGENE KIZIN HÜZNÜDÜR HAYAT
Ne Olmuşsa Olmuş
SAÇLARIMDAN ELLERİNİ ÇEKME SAKIN
Kaş yapayım derken göz çıkarmak...
FARQİN & (SİLVAN)
Kazananlar hep kötüler olur
RENGİN ADI YEŞİL
KÜÇÜK BEDENİN AĞIR YÜKÜ
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!
HÜZNÜME MUTLULUK OL!...
Karadeniz İzlenimleri
AŞKIN GİZEMİ
AFRİN Mİ O DA NE?
Cinsel İstismar Ve Türkiye
KIRLANGIÇLAR AŞK İLE ÇIRPAR KANATLARINI
İRAN'DAKİ İÇ KARIŞIKLIKLARIN AMACI NE?
YÜREĞİNDE "NAR" LEKESİ
YAŞAMAK AŞKTAN İBARET
KAYMAKAM DEDİĞİN BÖYLE OLMALI
Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!
Sonbahar ve Sen
3 ay boyunca uyudunuz mu?!
Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı
Ne Çok Yitirdik...
Gıda Denetimleri Yapılmalı
Anız (Saman) Yakılmasına "HAYIR" !
ÖDÜLLENDİRİLMESİ GEREKEN SİLVAN CEZALANDIRILIYOR MU…?
İKİNCİ BAHAR'DA AŞK
Hoş Geldin Ey Ramaz-I Şerif
FEN LİSESİ MÜJDESİ
Diyarbakır Eğitiminde kalite dönemi
Aşk için ölüyorum
Sen Gidersen Cané
Yağmur Yüreklim...
İmkansız 'AŞK'
Çevrecilik mi?
Silvan seni asla Unutmayacak...
Bir koltukta 3 müdür!
Yaşamda Saygı, Gazeteciye Sevgi
Sahi eğitimde nerdeyiz?
Cinayetler Şehrinde
Hastane Yatak Sayısı Neden Düşürüldü?
MEŞHUR TAVACI RECEP USTA / RECEP BUDAK
KASIMDA AŞK BAŞKADIR…
İlana Çıkmayan İhale ve Şeffaflık
MUSUL’U DÜNYA KURTARACAK, DÜNYAYI MUSUL
SONHABAR VE YAPRAK
NEDEN VE SONUÇ OLAN 'SEVGİ'
TOPRAK AŞKIN YOLDAŞIDIR
Umudun adı, Fen Lisesi olsun
Mutluluk için savaşmak gerek
Yetimin başını okşamanın bile büyük mükafatı vardır
Sahi STK’lar ne işe yarar?
İş-Kur Rant Kapısı mı?
Gözlerdeki fırtınanın adıdır “Boran”
KENDİNİ ÖLDÜREN YAŞAM
Hasta Çok, Doktor Yok!
GELECEK ELLERİMİZDE
YİTİRİLENİN MEKTUBU
200 Yıl Yaşamak İster misiniz?
"Güneş'in Çocuklarını Üşütmeyelim"
Sur Nere, Toledo Nerde
DOMUZ GRİBİ VE BARIŞIN PANDEMİSİ
Kardeşlik İnsanlıktır
Neyin güvenlik sorunu?
Ölüyorlar...!!!!
Geçmişin karanlığından, geleceğin aydınlığına
-BORAN-
"Yaprak döker bir yanımız Bir yanımız kan reva içinde"
Bu bir sel felaketi değil!
Okullarda Eğitim Yok Mu?
Savaş ve Aşk
2015 SİLVAN SESİZLİĞİN ÇIĞLIGI VE SAVAŞA HAYIR DİYEN ÇOCUKLAR
MEDYA FARELERİ İŞ BAŞINDA
SİLVAN SAVAŞ ALANI GİBİ...
KÜRTLER NE İSTİYOR?
BAŞKASI AÇKEN TOK YATMAK…
NEDEN SAVAŞ NEDEN KAN?
IŞİD VE TÜRKİYE
SİLVAN DERT KÜPÜ!...
SİLVAN UÇURUMA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI
SİLVAN KİMLERE EMANET!...
İMAM YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLURSA
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SİLVAN’DA TACİZ OLAYI
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!... (2)
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!...
Bölge Susuz Kalacak!
Kaya gibi Adam
GÜNEYDOĞU’DA KADIN OLMAK!
Hırsız Kim?
Işte örnek işletmeci
“Dok-tor-suz Hastane“
İYİLİK-SAĞLIK
Ortadoğu'da Kaygan Zemin
İŞİD DECCAL mi?
DAĞLAR EZGİLERİ DİNLEDİ!
Cezaevi Ölümevi Olmasın !
BİRLİK(TE) ÖZGÜR YAŞAM
İstiklal Marşı Direnişi mi, yoksa tayin telaşı mı?
Vatandaş Ödeyemez, Esnaf Tahsil Edemez
Geleceği aydınlatan KİTAPLAR
BAHARLA DİRİLEN GÜNLER
1 Mayıs'ta çalışıyorum.
HEWLÊR
LEHÎ Bİ LEHÎ SEFERBERî
Silvan'ın lidere değil, Yöneticiye ihtiyacı var
BDP'nin Seçim Zaferi
ÖZLENEN SİLVAN
AKBABALAR ÜŞÜŞTÜ!...
Kültür Emperyalizminin Toplum Üzerindeki Etkisi
Seçim Geliyooooor
HASRETİMSİN…
UMUDUN UMUDUM OLSUN…
RÜZGAR EKEN, FIRTINA BİÇER!
EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA…
DİCLE’DE AŞK VE SU
AŞK SEN NELERE KADİRSİN...
YERELDEN GENELE HEP TUFAN…
YAŞAM NEDİR?
SONBAHARDAKİ YAPRAK DÖKÜMÜ...
ARAMAMAMI İSTİYORSAN...
Ben, artık BİR ACAYİP ADAMIM…
SİLVANLI OLMAK
KUYRUĞA GEL VATANDAŞ!
MAKSAT AĞZIMIZ TATLANSIN
SİLVAN'A BAŞKAN ARIYOR...
DEMOKRATİKLEŞTİK Mİ ACABA?
ÖYLE ÖZLEDİM Kİ SENİ?
DENİZLERDE ESEN AŞK HAVASI
BİR BAYRAM SABAHI
Bırakın İki Yüzlü Dolaşmayı...
O Adama Benzemek…
ÇOCUKLUĞUMUN RAMAZANLARI...
MUTLULUĞUN RESMİ
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE BAK!...
SANA KIYAMADIĞIM İÇİN KENDİME KIYAMADIM…
GÖZLERİN…
HUZURUN ÖTESİNDE BİR YER
BİR MEKTUP
BİR BÜROKATIN BAŞARISI
BU AŞKIN TARİFİ SENDE
SİLVAN’A GÖSTERİLEN ÖZEN
KANDAKİ ZEHİR
KALDIRIM İŞGALİ CAN ALDI
MAVİ MARMARA OLAYI VE İSRAİL
NEVROZUN BARIŞA UZANAN ELİ
BARIŞA YAKIN OLMAK
DİKENLİ GÜLLER
SİLVAN’IN DEĞİŞEN YÜZÜ
SİLVANLI OLMAK
ÇİÇEKLER SOLMASIN
Engelsiz Bir Yaşam!...
‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’
İNSANIN İNSANA YANMASI…
YENİDEN YAŞAYALIM...
Neye Göre Pazarlık Usullü ve Doğrudan Temin
Okulda Ne Giyeceğim ?
MEDENİYETLER ÜLKESİNDE YAŞAM (!)
Tarihi Diyarbakır ve Spor
KARANLIĞIN GÖLGESİ İSYANIM
10. Gurur Yılımızdan Merhaba
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Arşiv
Haber Yazılımı