Yazı Detayı
06 Mart 2020 - Cuma 09:32 Bu yazı 131 kez okundu
 
ERBİL İZLENİMLERİ…
İhsan YILMAZ
İhsanyilmaz_761@hotmail.com
 
 

Geçtiğimiz Şubat ayında Irak Kürdistanı'nın başkenti Erbile'de düzenlenen Erbil Uluslararası Yapı İnşaatı ve Belediye Ekipmanları Fuarı'na Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) başkanlığı tarafından davet edildim.

Gazeteci olarak bu daveti merakla karşıladım. Kürdistan'daki gelişmeler, oradan buraya yönelen ilgi dikkatimi çekiyordu. Değerli Gazeteci ağabeyim Sadık Kaplan'ın bu teklifini severek kabul ettim.  DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Meclis ve Meslek Komite üyelerinden oluşan heyet ile 'Kürdistan'daki Fuar'a gidiyoruz' diye curcunalı keyifli bir yolculuk yaptık.

Erbil'e defalarca gitmiş biri olarak, şehri ve iş dünyasındaki insanları tanımama fırsat olacağı için ben de heyecanlıydım. Şehrin güneyinde geniş bir alan içinde hazırlığı yapılan fuar alanında Kürtçe hoş geldiniz sözleri bendeki heyecanın daha çok artmasına neden oldu.  Fuar alanında bulunan firmalar hazırlıklarını tamamlamış açılış saatini beklemeye başlamışlarken, Diyarbakır'dan beraber gittiğimiz  DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Meclis ve Meslek Komite üyelerinden oluşan heyeti de DTSO'nın hazırladığı standa geçtik.

Sakin bir fuar alanıydı. Küçük kalabalık topluluklar genellikle inşaat stantlarını gezerken, gazeteci meslektaşlarım açılış için tüm hazırlıklarını yapmışken, bende fuar ile ilgili bilgileri almak için gazeteci arkadaşım Ferat Mehmetoğlu ile birlikte fuar yetkililerinden bilgi alıyordu ki, gözüme boş standılar ilişti, o boş stantların Erbil Yapı ve İnşaat Fuarı’na katılacak İranlı firmalarına ait olduğunu öğrendim.

Irak merkezi hükümetin İran’a sınır kapılarını kapatması üzerine, fuara katılacak olan firmalar ülkeye giriş yapamadıklarından dolayı stantlarında yeri boş kalmışken, Irak ülkenin doğusunda İran’a açılan iki gümrük kapısını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ticari geçişlere de kapatma kararı almış olup, sınıra sıfır yerleşim yeri olan Diyala’nın Valisi Musenna et-Temimi, yapmış olduğu yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele için kurulan kriz masası ile yapılan toplantı sonucu, vilayet sınırları içinde yer alıp İran’a açılan Mendeli-Somer ve Munduriye kara sınır kapılarının 3 gün süreyle ticari geçişlere de kapatılmasına karar verildiğini ifade etmişti. Bu nedenle İranlı firmaların stantları da boş kalmıştı.

Erbil Yapı ve İnşaat Fuarı’na Türkiye’den birçok firma katılırken yanı sıra Irak, Hindistan, Portekiz, Polonya, İtalya, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan ve BAE gibi 10 ülkeden 100 firmanın katılımıyla gerçekleşti.

Fuar'da en çok ilgiyi ise, Diyarbakır firmaları gördü

Açılıştan sonra DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve beraberindeki heyet, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jalil Al Khayat’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kaya, ortak hedeflerinin ticaret ilişkilerini geliştirmek olduğun belirtti.

Kaya, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nda kendilerini evlerinde gibi htiklerini  dile getirerek,  Erbil TSO ve DTSO’nun ortak hedefi, Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmek olduğunu söyledi.

Kaya, “Bu görüşmelerin meyvelerini topluyoruz. İlimiz turizm ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar oldu. Bunlar bizleri oldukça mutlu ediyor. DTSO Meclis ve Meslek Komite üyeleri ile birlikte burada bakanlık nezdinde bazı temaslarımız olacak. Yıl sonunda girişimlerimiz sonucunda TOBB ile birlikte yeni Habur’un açılışını planlıyoruz. 1 Mart 2020 itibariyle Diyarbakır -Erbil uçak seferleri tekrar başlayacak. Ayrıca özel bir firma üzerinden Erbil-Diyarbakır-Kıbrıs uçuşlarını da başlatıyoruz. Odamız bünyesinde Diyarbakır’da 27 ülkeye hizmet verecek bir vize merkezi kuruluyor.  Bu durumun da ticari ilişkilerimize olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin IKBY ile ilişkileri düzeldikçe ticari hacmi de yükseliyor. İki kardeş topluluğun ticaret yaparken vize uygulamasının olması oldukça manidardır. Iraklı vatandaşların Türkiye’ye gelirken vize uygulamasının olması ticari ilişkilerimizi olumsuz etkilemektedir. Vize uygulamasının kaldırılması için 28 Şubat’ta ilimize gelecek olan  Dışişleri Bakanımızla bu konuyu  görüşeceğiz. Ayrıca IKBY ve Diyarbakır arasında yakın zamanda turizm fuarını gerçekleştirmek istiyoruz. Bu fuarların da ilimiz tanıtıma ciddi katkı sunacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya Başkanlığı’ndaki Meclis ve Meslek Komite üyelerinden oluşan heyet, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini Dışişleri Bakanı Safeen Dizayee‘yi ziyaret etti.

DTSO heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Dizayee, işbirliklerinin geliştirilmesi açısından ziyaretin önemli olduğunu dile getirdi.

DTSO Başkanı Kaya, iki kardeş topluluğun arasındaki ekonomik, sosyal, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için çabaladıklarını söyledi. Kaya, “12 Milyar dolar seviyelerinden 8 milyar seviyelerine inen bir ticaret hacmi olmuştu, 2019 yılında yüzde 8 oranında bir artış olsa da bu yeterli değildir. Şimdi ilişkileri daha da güçlendirerek ihracatımızı daha yüksek seviyelere çıkarmalıyız” dedi.

Burada bir çok ülkeyi geride bırakacak derecede baş döndürücü bir hızla büyüme göstermektedir. Özellikle inşaatın ilgi çektiği yerde, elbette bu işin öncülerini de bağrına çekiyor.  Ancak var olan ilgiyi çekmek için çekmek için yerel halkın da ekonomi, yapılaşma ve üretim alanlarında girişimde bulunmaları gerekiyor. Bir ülkenin kalkınması yerel halkın üretime geçmesinden geçer. Tüketici bir toplumdan, üretici bir topluma geçmemiz sosyal ve ekonomik istikrarın sürdürülebilmesi açısından olmazsa olmazdır. Burada da yapılan bu işin alt yapısı ticaret hacmini ve turizme yönlendirilerek işin diğer kollarını sağlamlaştırmak açısından takdir edilmesi gereken bir çalışma. 

Ekmeğin ülkesinde ekmeksiz kalmak kaderimiz olmamalı. Bir çok insanımızın geçim sıkıntısı çektiği ilimizde istihdam ve üretime teşvik hepimizin sorumluluğu olduğu inancındayım.

Bu anlamda DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis ve Meslek Komite üyelerini bu gayret ve çabalarından dolayı cani gönülden kutluyorum. Mehmet Kaya Diyarbakırlı bir iş insanı, mütevazi ve girişimci ruhuyla Diyarbakır ekonomisine ve iş dünyasına bir çok değer katacağına inanıyorum...

 
Etiketler: ERBİL, İZLENİMLERİ…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BÜROKRASİ HASTALIĞI
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM Kİ...
DİYARBAKIR SİLVAN TARİHÇESİ…
GELECEĞİN ZAFERİ BİZİMDİR…
KORONAVİRUS ÜZERİNE
DİYARBAKIR CHP İL KONGRESİ İZLENİMLERİ…
DEPREM…
BİR ÇİFTLİK BANK VAKASI!
GECEDEKİ SEN...
SEVGİ İYİLEŞTİRİR.
İNSAN İNSANIN KURDUDUR…
Zaman mı kötü? İnsanlar mı?
Değerli Bir İnsanı / Bir Değeri - Yitirmek
KÖPEKLER VE MEZARLIKLAR
Savaş,kan, gözyaşı
MERHABA
BİR ÇİNGENE KIZIN HÜZNÜDÜR HAYAT
Ne Olmuşsa Olmuş
SAÇLARIMDAN ELLERİNİ ÇEKME SAKIN
Kaş yapayım derken göz çıkarmak...
FARQİN & (SİLVAN)
Kazananlar hep kötüler olur
RENGİN ADI YEŞİL
KÜÇÜK BEDENİN AĞIR YÜKÜ
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!
HÜZNÜME MUTLULUK OL!...
Karadeniz İzlenimleri
AŞKIN GİZEMİ
AFRİN Mİ O DA NE?
Cinsel İstismar Ve Türkiye
KIRLANGIÇLAR AŞK İLE ÇIRPAR KANATLARINI
İRAN'DAKİ İÇ KARIŞIKLIKLARIN AMACI NE?
YÜREĞİNDE "NAR" LEKESİ
YAŞAMAK AŞKTAN İBARET
KAYMAKAM DEDİĞİN BÖYLE OLMALI
Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!
Sonbahar ve Sen
3 ay boyunca uyudunuz mu?!
Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı
Ne Çok Yitirdik...
Gıda Denetimleri Yapılmalı
Anız (Saman) Yakılmasına "HAYIR" !
ÖDÜLLENDİRİLMESİ GEREKEN SİLVAN CEZALANDIRILIYOR MU…?
İKİNCİ BAHAR'DA AŞK
Hoş Geldin Ey Ramaz-I Şerif
FEN LİSESİ MÜJDESİ
Diyarbakır Eğitiminde kalite dönemi
Aşk için ölüyorum
Sen Gidersen Cané
Yağmur Yüreklim...
İmkansız 'AŞK'
Çevrecilik mi?
Silvan seni asla Unutmayacak...
Bir koltukta 3 müdür!
Yaşamda Saygı, Gazeteciye Sevgi
Sahi eğitimde nerdeyiz?
Cinayetler Şehrinde
Hastane Yatak Sayısı Neden Düşürüldü?
MEŞHUR TAVACI RECEP USTA / RECEP BUDAK
KASIMDA AŞK BAŞKADIR…
İlana Çıkmayan İhale ve Şeffaflık
MUSUL’U DÜNYA KURTARACAK, DÜNYAYI MUSUL
SONHABAR VE YAPRAK
NEDEN VE SONUÇ OLAN 'SEVGİ'
TOPRAK AŞKIN YOLDAŞIDIR
Umudun adı, Fen Lisesi olsun
Mutluluk için savaşmak gerek
Yetimin başını okşamanın bile büyük mükafatı vardır
Sahi STK’lar ne işe yarar?
İş-Kur Rant Kapısı mı?
Gözlerdeki fırtınanın adıdır “Boran”
KENDİNİ ÖLDÜREN YAŞAM
Hasta Çok, Doktor Yok!
GELECEK ELLERİMİZDE
YİTİRİLENİN MEKTUBU
200 Yıl Yaşamak İster misiniz?
"Güneş'in Çocuklarını Üşütmeyelim"
Sur Nere, Toledo Nerde
DOMUZ GRİBİ VE BARIŞIN PANDEMİSİ
Kardeşlik İnsanlıktır
Neyin güvenlik sorunu?
Ölüyorlar...!!!!
Geçmişin karanlığından, geleceğin aydınlığına
-BORAN-
"Yaprak döker bir yanımız Bir yanımız kan reva içinde"
Bu bir sel felaketi değil!
Okullarda Eğitim Yok Mu?
Savaş ve Aşk
2015 SİLVAN SESİZLİĞİN ÇIĞLIGI VE SAVAŞA HAYIR DİYEN ÇOCUKLAR
MEDYA FARELERİ İŞ BAŞINDA
SİLVAN SAVAŞ ALANI GİBİ...
KÜRTLER NE İSTİYOR?
BAŞKASI AÇKEN TOK YATMAK…
NEDEN SAVAŞ NEDEN KAN?
IŞİD VE TÜRKİYE
SİLVAN DERT KÜPÜ!...
SİLVAN UÇURUMA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI
SİLVAN KİMLERE EMANET!...
İMAM YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLURSA
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SİLVAN’DA TACİZ OLAYI
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!... (2)
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!...
Bölge Susuz Kalacak!
Kaya gibi Adam
GÜNEYDOĞU’DA KADIN OLMAK!
Hırsız Kim?
Işte örnek işletmeci
“Dok-tor-suz Hastane“
İYİLİK-SAĞLIK
Ortadoğu'da Kaygan Zemin
İŞİD DECCAL mi?
DAĞLAR EZGİLERİ DİNLEDİ!
Cezaevi Ölümevi Olmasın !
BİRLİK(TE) ÖZGÜR YAŞAM
İstiklal Marşı Direnişi mi, yoksa tayin telaşı mı?
Vatandaş Ödeyemez, Esnaf Tahsil Edemez
Geleceği aydınlatan KİTAPLAR
BAHARLA DİRİLEN GÜNLER
1 Mayıs'ta çalışıyorum.
HEWLÊR
LEHÎ Bİ LEHÎ SEFERBERî
Silvan'ın lidere değil, Yöneticiye ihtiyacı var
BDP'nin Seçim Zaferi
ÖZLENEN SİLVAN
AKBABALAR ÜŞÜŞTÜ!...
Kültür Emperyalizminin Toplum Üzerindeki Etkisi
Seçim Geliyooooor
HASRETİMSİN…
UMUDUN UMUDUM OLSUN…
RÜZGAR EKEN, FIRTINA BİÇER!
EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA…
DİCLE’DE AŞK VE SU
AŞK SEN NELERE KADİRSİN...
YERELDEN GENELE HEP TUFAN…
YAŞAM NEDİR?
SONBAHARDAKİ YAPRAK DÖKÜMÜ...
ARAMAMAMI İSTİYORSAN...
Ben, artık BİR ACAYİP ADAMIM…
SİLVANLI OLMAK
KUYRUĞA GEL VATANDAŞ!
MAKSAT AĞZIMIZ TATLANSIN
SİLVAN'A BAŞKAN ARIYOR...
DEMOKRATİKLEŞTİK Mİ ACABA?
ÖYLE ÖZLEDİM Kİ SENİ?
DENİZLERDE ESEN AŞK HAVASI
BİR BAYRAM SABAHI
Bırakın İki Yüzlü Dolaşmayı...
O Adama Benzemek…
ÇOCUKLUĞUMUN RAMAZANLARI...
MUTLULUĞUN RESMİ
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE BAK!...
SANA KIYAMADIĞIM İÇİN KENDİME KIYAMADIM…
GÖZLERİN…
HUZURUN ÖTESİNDE BİR YER
BİR MEKTUP
BİR BÜROKATIN BAŞARISI
BU AŞKIN TARİFİ SENDE
SİLVAN’A GÖSTERİLEN ÖZEN
KANDAKİ ZEHİR
KALDIRIM İŞGALİ CAN ALDI
MAVİ MARMARA OLAYI VE İSRAİL
NEVROZUN BARIŞA UZANAN ELİ
BARIŞA YAKIN OLMAK
DİKENLİ GÜLLER
SİLVAN’IN DEĞİŞEN YÜZÜ
SİLVANLI OLMAK
ÇİÇEKLER SOLMASIN
Engelsiz Bir Yaşam!...
‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’
İNSANIN İNSANA YANMASI…
YENİDEN YAŞAYALIM...
Neye Göre Pazarlık Usullü ve Doğrudan Temin
Okulda Ne Giyeceğim ?
MEDENİYETLER ÜLKESİNDE YAŞAM (!)
Tarihi Diyarbakır ve Spor
KARANLIĞIN GÖLGESİ İSYANIM
10. Gurur Yılımızdan Merhaba
İLAV.GOV.TR

Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı