Meral ŞİMŞEK KAOS BULAŞICILIĞI VE İNTİHARLAR... UA-193998289-1
Yazı Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 22:04 Bu yazı 4078 kez okundu
 
KAOS BULAŞICILIĞI VE İNTİHARLAR...
Meral ŞİMŞEK
matbaamalabadi@hotmail.com
 
 

Ne yazık ki yaşadığımız ülkenin bulunduğu siyasal ve ekonomik çöküntü artık daha fazla kesimce yaşanmaktadır. Gelinen noktada son günlerde toplu intihar vakaları görülmektedir. Son yaşanan bu vakalarda kişilerin hepsi öldüğü için kararın ortak alınıp alınmadığını ne yazık ki net olarak bilemiyoruz. Kayıtlara toplu intiharlar olarak geçirildiği için bu dili kullanmak zorunda kalıyor ve alt boyutlarında gerçekleşmiş olabilecek kişisel intihar kararına eşlik edebilme ihtimali olan cinayet şıkkını da elemiş oluyoruz. 

Uluslar Arası Ruh Sağlığı Enstitüsü'nün; tamamlanmış intihar, intihar girişimi ve intihar fikri olarak üç madde halinde topladığı intihar; insanın öz benliğine yönelmiş bir saldırganlık ve yok etme eylemi olup bireyin yaşamına istemli olarak son vermesi olarak tanımlanır. 

İntihar vakaları sosyal ve kültürel açıdan değişkenli ve çok bileşenli olmalarının yanı sıra gerçekleşme anına kadar geçen bir kararı olgunlaştırma yani kesinlik kazandırma süreci vardır. Esasında tüm bu hazırlık süreçlerine rağmen kayda geçen intihar vakalarının incelenmesinde, intiharı gerçekleştirmiş kişilerin büyük çoğunluğunda eylem gerçekleştikten sonra pişmanlık duyma ve imkanı varsa kurtulma çabası izlerine rastlanmıştır. 

Kişinin çeşitli sebeplerle zihninde oluşan çaresizlik duygusu, intikam duygusuna dönüşmekte ve yaşamı sonlandırma kararı bir intikam duygusuna dönüşmektedir. İdeolojik intiharlar farklı bir açıdan değerlendirilmeli, çaresizlik duygusuyla yapılan intiharlarla karşılaştırılmamalıdır. Ancak kişi kendi yaşamına son vermenin bir başka çözümsüzlük ve aslında bunun bencillik olduğunun farkında değildir. Alışılmış yaşam standartlarının altına düşmek ( maddi-manevi) ya da süregelen koşullara daha fazla direnemeyip pes etme , intihar zemini oluşturmakta ve kişi çözüm üretme yetisinden yoksun kalmaktadır. Kişi bu kararı alarak bazen tek kişiden, bazen aileden, bazen de toplumdan intikam aldığını sanmakta ancak hayatına son vermekle kalmaktadır. Çünkü kişiyi çıkmaza sürükleyen sebepler kişinin intiharıyla sonlanmamaktadır. Aksine çaresizlik duygusu bulaşıcılığı yaratıp benzer ruh halindeki diğer insanların da eklendiği bir intiharlar zinciri yaratmaktadır. 

Evet, ne yazık ki intiharlar da birçok psikolojik travma gibi bulaşıcılık taşımaktadırlar. Gerçekleşen intihar vakaları ardından olayı arabesk bir yaklaşımla değerlendirip kişilere kahraman sıfatı yüklemek özenti yaratmakta ve zaten kaotik çıkmazda olan toplumda çözümsüzlük duvarlarını yükseltmekte ve tek çözümün ölüm olduğu algısı yaratmaktadır. 

Yoksulluk ya da uzunca listeler halinde sıralayabileceğimiz çaresiz hisetme nedenleri asla ölümü seçme sebebi olmamalıdır. Kapitalizmin yeryüzündeki hakimiyetinin farkında olmak, gelinen noktanın netliğini göstermiş olacak ve bu netlik mücadele etmeye yöneltecektir. Tıplı çaresizlik duygusu gibi bilinçlenme ve yaratıcı farkındalıkta bulaşıcıdır çünkü. 

Çaresizlik duygusuyla yapılan intiharları arabesk bir dille kutsamak, çaresizliği kutsamaktır. Mutlak gerçektir, kapitalizmi ve onun asası olan devlet sistemlerini yıkmak yaşamlarımıza son vererek asla mümkün değildir. Üstelik yeryüzünde hergün binlerce insan açlıktan, savaş barbarlığından ölürken salt kendi açlığı için ölmeyi seçmek bencillik ve kendi çemberi dışındakilere karşı mutlak bir sevgisizliktir. 

Kapitalizmin tüm barbarlığına inat, yaşamı savunmak ve bu bağlamda direnmek zorundayız. Evet işimiz zor, yolumuz uzun ama asla imkansız değil.

KAPİTAL ZULME İNAT!
YAŞASIN HAYAT!

 
Etiketler: KAOS, BULAŞICILIĞI, VE, İNTİHARLAR...,
Yorumlar
Haber Yazılımı