Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Bakan Koca’ya 55 vekilden Kürtçe için soru önergesi

Siyaset (Malabadi Haber) - Malabadi Gazetesi | 28.08.2023 - 21:10, Güncelleme: 28.08.2023 - 21:10 1115+ kez okundu.
 

Bakan Koca’ya 55 vekilden Kürtçe için soru önergesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın e-reçetem sistemine 5 dil seçeneği eklenmesini duyurmasının ardından yaşanan Kürtçe dil seçeneği tartışması devam ediyor. Yeşil Sol Parti’den 55 milletvekili yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın e-reçetem sistemine Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça olmak üzere beş yeni dil seçeneği eklendiğini duyurdu. E-reçete sistemine Kürtçe dil seçeneğinin eklenmemesine tepki yağdı. Yeşil Sol Parti Meclis grubunun 55 milletvekili Bakan Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. ‘Sizin de ana diliniz olan Kürtçeye neden yer vermediniz?’ Önergede ülkede yaşayan milyonlarca kürdün konuştuğu dile yer verilmemesini eleştiren vekiller, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Bu ülkede sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın ana dili olan ve sosyal hayat ile aile yaşantısı içerisinde en çok kullanılan Kürtçe, Bakanlığınız tarafından E-Reçetem sistemine milyonlarca vatandaşınız yok sayılarak alınmamıştır. Sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişiminin, sağlık hizmetine başvuranların da topluluk düzeyinde güçlendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin ilk adımının, bireylerin kamusal alanda anadillerini kullanabilmelerine ve bu şekilde kamusal hizmetleri alabilmelerine bağlı olduğu evrensel bir gerçekliktir.” Soru önergesinde ana dilde sağlık hizmetinin evrensel insan hakkı olduğuna dikkat çeken Yeşil Sol Parti’li 55 milletvekili, nitelikli sağlığa erişim için anadilde hizmetin zorunlu olduğunu hatırlattı. 5 dil için 5 soru Dil seçeneklerinde 5 yabancı dile yer verildiği belirtilen soru önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya 5 soru yöneltildi. Sorular şöyle: 1-Sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın anadili olan Kürtçe’nin E-Reçetem sistemine eklenmemesinin sebebi nedir? 2-E-Reçetem sistemine eklenen 5 dil (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça) hangi kriterlere göre seçilmiştir? Kürtçe’nin taşımadığı kriterler mi vardır? 3-E-Reçetem sistemine Kürtçe ne zaman eklenecektir? 4-E-Reçetem uygulamasındaki temel amaç nedir? Bu amaç doğrultusunda diğer 5 dilin uygun olmasının, Kürtçe’nin olmamasının nedeni nedir? 5-Kamusal alanda anadilin kullanılmaması nedeniyle nitelikli sağlığa erişimi olmayan Kürtlerin ayrıca E-Reçetem sistemine Kürtçe’nin dahil edilmemesi ile bu alana dair sorunlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Buna dair Bakanlığınızın bir girişimi ya da çalışması olacak mıdır? Bakanlık olarak sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişimi ve tüm halkların anadillerinde kamusal sağlık hizmetine ulaşması doğrultusunda bir adım atmayı düşünüyor musunuz? (Haber Merkezi)    
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın e-reçetem sistemine 5 dil seçeneği eklenmesini duyurmasının ardından yaşanan Kürtçe dil seçeneği tartışması devam ediyor. Yeşil Sol Parti’den 55 milletvekili yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın e-reçetem sistemine Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça olmak üzere beş yeni dil seçeneği eklendiğini duyurdu. E-reçete sistemine Kürtçe dil seçeneğinin eklenmemesine tepki yağdı. Yeşil Sol Parti Meclis grubunun 55 milletvekili Bakan Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

‘Sizin de ana diliniz olan Kürtçeye neden yer vermediniz?’

Önergede ülkede yaşayan milyonlarca kürdün konuştuğu dile yer verilmemesini eleştiren vekiller, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bu ülkede sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın ana dili olan ve sosyal hayat ile aile yaşantısı içerisinde en çok kullanılan Kürtçe, Bakanlığınız tarafından E-Reçetem sistemine milyonlarca vatandaşınız yok sayılarak alınmamıştır. Sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişiminin, sağlık hizmetine başvuranların da topluluk düzeyinde güçlendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin ilk adımının, bireylerin kamusal alanda anadillerini kullanabilmelerine ve bu şekilde kamusal hizmetleri alabilmelerine bağlı olduğu evrensel bir gerçekliktir.”

Soru önergesinde ana dilde sağlık hizmetinin evrensel insan hakkı olduğuna dikkat çeken Yeşil Sol Parti’li 55 milletvekili, nitelikli sağlığa erişim için anadilde hizmetin zorunlu olduğunu hatırlattı.

5 dil için 5 soru

Dil seçeneklerinde 5 yabancı dile yer verildiği belirtilen soru önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya 5 soru yöneltildi. Sorular şöyle:

1-Sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın anadili olan Kürtçe’nin E-Reçetem sistemine eklenmemesinin sebebi nedir?

2-E-Reçetem sistemine eklenen 5 dil (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça) hangi kriterlere göre seçilmiştir? Kürtçe’nin taşımadığı kriterler mi vardır?

3-E-Reçetem sistemine Kürtçe ne zaman eklenecektir?

4-E-Reçetem uygulamasındaki temel amaç nedir? Bu amaç doğrultusunda diğer 5 dilin uygun olmasının, Kürtçe’nin olmamasının nedeni nedir?

5-Kamusal alanda anadilin kullanılmaması nedeniyle nitelikli sağlığa erişimi olmayan Kürtlerin ayrıca E-Reçetem sistemine Kürtçe’nin dahil edilmemesi ile bu alana dair sorunlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Buna dair Bakanlığınızın bir girişimi ya da çalışması olacak mıdır?

Bakanlık olarak sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişimi ve tüm halkların anadillerinde kamusal sağlık hizmetine ulaşması doğrultusunda bir adım atmayı düşünüyor musunuz? (Haber Merkezi)

 

 

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.