Diyarbakır’da Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis hakkında yeni karar

Diyarbakır (Malabadi Haber) - Malabadi Gazetesi | 18.01.2024 - 16:31, Güncelleme: 18.01.2024 - 16:31 1396+ kez okundu.
 

Diyarbakır’da Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis hakkında yeni karar

Diyarbakır'da, kullandığı zırhlı araçla çarptığı lise öğrencisi Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz'a verilen ceza bozuldu.
Diyarbakır'da 2013 yılında zırhlı araçla çarptığı Şahin Öner'in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz'a verilen 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası bozuldu. MA'nın haberine göre, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde, 10 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşen bir eyleme dönük müdahale esnasında kullandığı zırhlı araçla çarptığı 19 yaşındaki Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz hakkında verilen ilk derece mahkeme kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Olaydan yaklaşık 8 yıl sonra 23 Kasım’da 2021’de Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “kasten öldürmek”ten yargılanan sanık polise, “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi. BOZMA GEREKÇESİ EKSİK İNCELEME Yapılan itiraz üzerine dosyayı inceleyen 3. Ceza Dairesi, sanık polise verilen cezayı bozdu. Gerekçe olarak ise eksik inceleme ve araştırma ile hüküm kurulması gösterildi. İstinaf mahkemesi kararında, dosyada yapılan keşif sonrası alınan bilirkişi raporunun kusur tespiti içermediği, ilgililerin kusur durumlarına ilişkin değerlendirme içeren mevcut bilirkişi raporları arasında ise taraflara izafe edilen kusur yönünden açık çelişkiler bulunduğu belirtildi. Ceza Dairesi, çelişkilerin giderilmemesinin yanı sıra hüküm sırasında hangi rapora üstünlük tanındığına dair de bir açıklama olmadığını kaydetti. Kararda, “Dosyanın yeniden trafik kürsüsü de bulunan üniversitelerin öğretim görevlilerinden oluşturulacak uzman bir bilirkişi heyetine tevdii ile dosyada mevcut bilirkişi raporları arasındaki çelişkileri giderecek ve sanık ile ölenin kusur durumlarını kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ortaya koyacak yeni bir rapor alınması ile neticesine göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerekirken, eksik inceleme ve araştırma ile hüküm kurulması, bozmayı gerektirmiş olup (…) dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere” yeniden ilk derece mahkemesine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi.Kaynak:Mezopotamya Ajansı
Diyarbakır'da, kullandığı zırhlı araçla çarptığı lise öğrencisi Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz'a verilen ceza bozuldu.

Diyarbakır'da 2013 yılında zırhlı araçla çarptığı Şahin Öner'in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz'a verilen 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası bozuldu.

MA'nın haberine göre, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde, 10 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşen bir eyleme dönük müdahale esnasında kullandığı zırhlı araçla çarptığı 19 yaşındaki Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz hakkında verilen ilk derece mahkeme kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Olaydan yaklaşık 8 yıl sonra 23 Kasım’da 2021’de Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “kasten öldürmek”ten yargılanan sanık polise, “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi.

BOZMA GEREKÇESİ EKSİK İNCELEME

Yapılan itiraz üzerine dosyayı inceleyen 3. Ceza Dairesi, sanık polise verilen cezayı bozdu. Gerekçe olarak ise eksik inceleme ve araştırma ile hüküm kurulması gösterildi.

İstinaf mahkemesi kararında, dosyada yapılan keşif sonrası alınan bilirkişi raporunun kusur tespiti içermediği, ilgililerin kusur durumlarına ilişkin değerlendirme içeren mevcut bilirkişi raporları arasında ise taraflara izafe edilen kusur yönünden açık çelişkiler bulunduğu belirtildi. Ceza Dairesi, çelişkilerin giderilmemesinin yanı sıra hüküm sırasında hangi rapora üstünlük tanındığına dair de bir açıklama olmadığını kaydetti.

Kararda, “Dosyanın yeniden trafik kürsüsü de bulunan üniversitelerin öğretim görevlilerinden oluşturulacak uzman bir bilirkişi heyetine tevdii ile dosyada mevcut bilirkişi raporları arasındaki çelişkileri giderecek ve sanık ile ölenin kusur durumlarını kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ortaya koyacak yeni bir rapor alınması ile neticesine göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerekirken, eksik inceleme ve araştırma ile hüküm kurulması, bozmayı gerektirmiş olup (…) dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere” yeniden ilk derece mahkemesine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi.Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.