Diyarbakır’da 25 Kasım programı açıklandı

Diyarbakır (Malabadi Haber) - Malabadi Gazetesi | 17.11.2023 - 16:29, Güncelleme: 17.11.2023 - 16:30 1018+ kez okundu.
 

Diyarbakır’da 25 Kasım programı açıklandı

KESK Diyarbakır Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinlik programını açıkladı.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinliklere ilişkin, KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı barışı hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda sendikalı kadın katıldı. Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, dünyada ve Türkiye’de sağ, muhafazakar iktidarların, savaş ve şiddet politikalarıyla kadın kimliğine ve emeğine dönük saldırıları sürdürdüğüne dikkat çekti. Her alanda erkek şiddetine maruz bırakıldıklarını kaydeden Zorlu, erkek şiddetine dair verilerin iktidarlar tarafından açıklanmadığını ve üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi. 2022 yılında 334 kadının öldürüldüğünü aktaran Zorlu, “2022 verilerine baktığımızda bile şiddetin hedefi haline gelen kadınların sayısının arttığını görüyoruz. Ama AKP-MHP iktidarı sorun çözmek yerine kadın düşmanı siyasetine ve nefret söylemlerine yenilerini ekliyor. Erkek egemen siyasetin politikaları kapitalizmin, milliyetçi ve tekçi ideolojilerin saldırılarına hizmet ederken eşitsizlikleri yeniden üretiyor ve erkek devlet şiddetini meşrulaştırıyor. Bu nedenle bizler, kamu emekçisi kadınlar olarak erkek devlet şiddetine karşı her alanda yürüttüğümüz mücadeleyi emek, barış ve demokrasi mücadelesinden ayrı düşünmüyoruz” diye belirtti. ‘KADIN BEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARINA ALET EDİLİYOR’ İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarına da değinen Zorlu, “Savaşta öldürülenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu üzüntüyle takip ediyoruz. Gazze’de savaş ve soykırım suçu işleniyor. İkiyüzlü devletler her zaman olduğu gibi, dünyanın her yerinde, Filistin’den Rojava’ya kadınların bedenlerini savaş politikalarına alet ediyor, hayatlarını hiçe sayıyor. İçinde bulunduğumuz coğrafyada maalesef yalnızca bazı hayatlar kutsal sayılıyor” dedi. YAPILACAK EYLEM VE ETKİNLİKLER Zorlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin yapılacak eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı: “Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ve Emine Şenyaşar ziyaret edilecek. Sendika şubemizde pankart, afiş, döviz boyama, iş yerlerinde kokart takma ve basın açıklamalarının yapılması, KHK’li kadınlarla dayanışma buluşması, KESK’li tutsak kadınlara kart gönderme, Adıyaman’da kadınlarla buluşma, bisiklet turunun düzenlenmesi, tiyatro gösterimi etkinliğinin düzenlenmesi, panel düzenlenmesi, duvarlara, kaldırımlara, caddelere sticker yapıştırma etkinliği, İLO ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili imza metninin 24 Kasım’ da Meclis’e faks çekilmesi, 25 Kasım yürüyüşü.” Zorlu, son olarak tüm kadınları Diyarbakır’da yapılacak eylem ve etkinliklere davet etti. (MA)
KESK Diyarbakır Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinlik programını açıkladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinliklere ilişkin, KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı barışı hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda sendikalı kadın katıldı.

Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, dünyada ve Türkiye’de sağ, muhafazakar iktidarların, savaş ve şiddet politikalarıyla kadın kimliğine ve emeğine dönük saldırıları sürdürdüğüne dikkat çekti. Her alanda erkek şiddetine maruz bırakıldıklarını kaydeden Zorlu, erkek şiddetine dair verilerin iktidarlar tarafından açıklanmadığını ve üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi. 2022 yılında 334 kadının öldürüldüğünü aktaran Zorlu, “2022 verilerine baktığımızda bile şiddetin hedefi haline gelen kadınların sayısının arttığını görüyoruz. Ama AKP-MHP iktidarı sorun çözmek yerine kadın düşmanı siyasetine ve nefret söylemlerine yenilerini ekliyor. Erkek egemen siyasetin politikaları kapitalizmin, milliyetçi ve tekçi ideolojilerin saldırılarına hizmet ederken eşitsizlikleri yeniden üretiyor ve erkek devlet şiddetini meşrulaştırıyor. Bu nedenle bizler, kamu emekçisi kadınlar olarak erkek devlet şiddetine karşı her alanda yürüttüğümüz mücadeleyi emek, barış ve demokrasi mücadelesinden ayrı düşünmüyoruz” diye belirtti.

‘KADIN BEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARINA ALET EDİLİYOR’
İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarına da değinen Zorlu, “Savaşta öldürülenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu üzüntüyle takip ediyoruz. Gazze’de savaş ve soykırım suçu işleniyor. İkiyüzlü devletler her zaman olduğu gibi, dünyanın her yerinde, Filistin’den Rojava’ya kadınların bedenlerini savaş politikalarına alet ediyor, hayatlarını hiçe sayıyor. İçinde bulunduğumuz coğrafyada maalesef yalnızca bazı hayatlar kutsal sayılıyor” dedi.

YAPILACAK EYLEM VE ETKİNLİKLER
Zorlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin yapılacak eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı:
“Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ve Emine Şenyaşar ziyaret edilecek. Sendika şubemizde pankart, afiş, döviz boyama, iş yerlerinde kokart takma ve basın açıklamalarının yapılması, KHK’li kadınlarla dayanışma buluşması, KESK’li tutsak kadınlara kart gönderme, Adıyaman’da kadınlarla buluşma, bisiklet turunun düzenlenmesi, tiyatro gösterimi etkinliğinin düzenlenmesi, panel düzenlenmesi, duvarlara, kaldırımlara, caddelere sticker yapıştırma etkinliği, İLO ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili imza metninin 24 Kasım’ da Meclis’e faks çekilmesi, 25 Kasım yürüyüşü.”

Zorlu, son olarak tüm kadınları Diyarbakır’da yapılacak eylem ve etkinliklere davet etti. (MA)

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.