Tanrıkulu, bakana ikince kez sordu: Diyarbakır’a para gönderildi mi?

Siyaset (Malabadi Haber) - Malabadi Gazetesi | 18.01.2024 - 16:32, Güncelleme: 18.01.2024 - 16:44 1421+ kez okundu.
 

Tanrıkulu, bakana ikince kez sordu: Diyarbakır’a para gönderildi mi?

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın gündeme getirdiği, “Hafif raylı sistemle ilgili, Bakanlıktan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ödenek geliyor. Yani kayyumdan sonra her yıl ödenek geliyor en son 2023 yılında 642 milyon ödenek geldi” iddiasını CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bakan Uraloğlu’na sordu.
DTSO Başkanı Mehmet Kaya, hafif raylı sistemle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 642 milyon lira ödenek gönderdiğini gündeme getirdi. Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemle ilgili herhangi bir ödeneğin geldiğini savunarak, Kaya’nın iddiasının asılsız olduğunu öne süren açıklama yaptı. Tartışma gündemi korurken, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, konu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu. Tanrıkulu, bakanlığa ilettiği gensoruyu 14 Kasım 2023 tarihinde de gönderdiğini hatırlatarak, Bakan Uraloğlu’na yönettiği sorular şöyle: Diyarbakır’da 2013 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ‘Kentiçi hafif raylı sistem projesi’ ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu bağlamda; 1-Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ‘Kentiçi hafif raylı sistem projesi’ ile ilgili olarak çalışma yapılmamasının gerekçesi ve izahı nedir? 2- Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ancak herhangi bir çalışma yapılmayan ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda etkili ve somut adımlar atılacak mı? 3- 17 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde illere göre halihazırda ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’ dağılımı nasıldır? 4- Diyarbakır’da raylı sistem için yapılan ödeneğin başka işler için harcadığı iddiaları doğru mudur? 5- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem için ayrılan 642 milyon liralık ödeneği geri gönderdiği iddiaları doğru mudur? 6- Anılan iddialar doğru ise, kamuoyuna gerekli açıklama yapılacak mıdır? 7- Vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yatırım programında olan ama tamamlanamayan ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’nin bir an evvel hayata geçirilmesi için bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılacaktır?
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın gündeme getirdiği, “Hafif raylı sistemle ilgili, Bakanlıktan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ödenek geliyor. Yani kayyumdan sonra her yıl ödenek geliyor en son 2023 yılında 642 milyon ödenek geldi” iddiasını CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bakan Uraloğlu’na sordu.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, hafif raylı sistemle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 642 milyon lira ödenek gönderdiğini gündeme getirdi. Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemle ilgili herhangi bir ödeneğin geldiğini savunarak, Kaya’nın iddiasının asılsız olduğunu öne süren açıklama yaptı. Tartışma gündemi korurken, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, konu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.

Tanrıkulu, bakanlığa ilettiği gensoruyu 14 Kasım 2023 tarihinde de gönderdiğini hatırlatarak, Bakan Uraloğlu’na yönettiği sorular şöyle:

Diyarbakır’da 2013 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ‘Kentiçi hafif raylı sistem projesi’ ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Bu bağlamda;

1-Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ‘Kentiçi hafif raylı sistem projesi’ ile ilgili olarak çalışma yapılmamasının gerekçesi ve izahı nedir?

2- Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ancak herhangi bir çalışma yapılmayan ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda etkili ve somut adımlar atılacak mı?

3- 17 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde illere göre halihazırda ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’ dağılımı nasıldır?

4- Diyarbakır’da raylı sistem için yapılan ödeneğin başka işler için harcadığı iddiaları doğru mudur?

5- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem için ayrılan 642 milyon liralık ödeneği geri gönderdiği iddiaları doğru mudur?

6- Anılan iddialar doğru ise, kamuoyuna gerekli açıklama yapılacak mıdır?

7- Vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yatırım programında olan ama tamamlanamayan ‘kentiçi hafif raylı sistem projesi’nin bir an evvel hayata geçirilmesi için bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılacaktır?

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.