DESOB’dan sanayi esnafına çağrı, esnaftan basın açıklaması

Diyarbakır (MG) - Malabadi Gazetesi | 27.06.2024 - 11:36, Güncelleme: 27.06.2024 - 11:36 1761 kez okundu.
 

DESOB’dan sanayi esnafına çağrı, esnaftan basın açıklaması

Diyarbakır’da sanayi ve imalatçı esnafına yönelik yapılan işyerleri ile ilgili projede tek yetkili olan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’nden açıklama gelirken, 2’inci sanayi sitesi esnafları, bugün saat 13.00’da konu ile ilgili yapacaklarını duyurdu.
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’nden (DESOB)1, 2 ve 3’ncü sanayi sitesi esnafı ve imalatçılarına yönelik gece saat 00.30’da kritik bir açıklama yapıldı. 2’inci sanayi sitesi esnafları ise bugün saat 13.00’da konu ile ilgili açıklama yapacaklarını duyurması ile akıllara “Neler oluyor?” sorusunu getirdi. DESOB’dan yapılan açıklama şu şekilde: "Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğimizce uzun yıllardır yapımı için tüm resmi işlemlerine başlanılan; 1. 2 ve 3. Sanayi Siteleri ve imalatçı esnaflarımızın şehir dışına çıkarılmasına yönelik çalışmalar ve projeler kapsamında 2023 yılında ilgili Bakanlık ve il Valiliğimiz tarafından projenin denetlenmesi ve işin yürütülmesinin tarafımızca yapılması şartıyla yapı kooperatiflerine ilgili sanayi esnafının taşınması amacıyla satışı yapılmıştır. Tapu tescili ile yapı ruhsatı başta olmak üzere tüm resmi işlem ve izinlerin kooperatifler tarafından alındığı ve inşaat çalışmalarına başlanıldığı, söz konusu bu alanda; 1. 2. ve 3. Sanayi Sitelerinde yer alan esnaflar ile imalatçılarımızın mevcut yerlerini ekte sunulan noter onaylı tahliye taahhüdü ile teslim anında boşaltma şartını kabul eden tüm esnaflara mevcut yeni projede yer verileceği hususu, defalarca yapılan toplantılar ile ilgili sanayi site yöneticilerine tüm esnafları kapsamak üzere iletilmiştir. Ekonomik alanda faaliyet gösteren ve kamu tüzel kişiliğe haiz bir sivil toplum kuruluşu olan birliğimiz; Şehir içinde kalarak hem görüntü hem gürültü kirliliğine sebep olan ve şehir trafiğini ciddi anlamda engelleyen mevcut sanayi siteleri ve diğer tüm imalatçılarımızın şehir dışına taşınması ile daha düzenli, nizami ve daha ekonomik bir sanayi sitesinin şehrimize kazandırılmasını amaçlanmaktadır. Yukarıda kısaca açıkladığımız tüm bu hususlar çerçevesinde, herhangi bir karmaşa sonucu ilgili esnaflarımızın bilgi kirliliği yaşamaması adına söz konusu bu projede yetkili ve yürütücü kurumun DESOB olduğunu, ekte belirtilen taahhütnameyi noter onaylı olarak sunan bütün işletmelere bu alanda yer verileceği hususunu kamuoyuna ve değerli esnaf sanatkârlarımıza saygılarımızla arz ederiz."HABER MERKEZİ
Diyarbakır’da sanayi ve imalatçı esnafına yönelik yapılan işyerleri ile ilgili projede tek yetkili olan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’nden açıklama gelirken, 2’inci sanayi sitesi esnafları, bugün saat 13.00’da konu ile ilgili yapacaklarını duyurdu.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’nden (DESOB)1, 2 ve 3’ncü sanayi sitesi esnafı ve imalatçılarına yönelik gece saat 00.30’da kritik bir açıklama yapıldı. 2’inci sanayi sitesi esnafları ise bugün saat 13.00’da konu ile ilgili açıklama yapacaklarını duyurması ile akıllara “Neler oluyor?” sorusunu getirdi.

DESOB’dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğimizce uzun yıllardır yapımı için tüm resmi işlemlerine başlanılan; 1. 2 ve 3. Sanayi Siteleri ve imalatçı esnaflarımızın şehir dışına çıkarılmasına yönelik çalışmalar ve projeler kapsamında 2023 yılında ilgili Bakanlık ve il Valiliğimiz tarafından projenin denetlenmesi ve işin yürütülmesinin tarafımızca yapılması şartıyla yapı kooperatiflerine ilgili sanayi esnafının taşınması amacıyla satışı yapılmıştır.

Tapu tescili ile yapı ruhsatı başta olmak üzere tüm resmi işlem ve izinlerin kooperatifler tarafından alındığı ve inşaat çalışmalarına başlanıldığı, söz konusu bu alanda; 1. 2. ve 3. Sanayi Sitelerinde yer alan esnaflar ile imalatçılarımızın mevcut yerlerini ekte sunulan noter onaylı tahliye taahhüdü ile teslim anında boşaltma şartını kabul eden tüm esnaflara mevcut yeni projede yer verileceği hususu, defalarca yapılan toplantılar ile ilgili sanayi site yöneticilerine tüm esnafları kapsamak üzere iletilmiştir.

Ekonomik alanda faaliyet gösteren ve kamu tüzel kişiliğe haiz bir sivil toplum kuruluşu olan birliğimiz;

Şehir içinde kalarak hem görüntü hem gürültü kirliliğine sebep olan ve şehir trafiğini ciddi anlamda engelleyen mevcut sanayi siteleri ve diğer tüm imalatçılarımızın şehir dışına taşınması ile daha düzenli, nizami ve daha ekonomik bir sanayi sitesinin şehrimize kazandırılmasını amaçlanmaktadır.

Yukarıda kısaca açıkladığımız tüm bu hususlar çerçevesinde, herhangi bir karmaşa sonucu ilgili esnaflarımızın bilgi kirliliği yaşamaması adına söz konusu bu projede yetkili ve yürütücü kurumun DESOB olduğunu, ekte belirtilen taahhütnameyi noter onaylı olarak sunan bütün işletmelere bu alanda yer verileceği hususunu kamuoyuna ve değerli esnaf sanatkârlarımıza saygılarımızla arz ederiz."HABER MERKEZİ

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.