Diyarbakır’da hastaları kim kobay olarak kullandı?

Diyarbakır (MG) - Malabadi Gazetesi | 08.07.2024 - 21:00, Güncelleme: 09.07.2024 - 12:50 843 kez okundu.
 

Diyarbakır’da hastaları kim kobay olarak kullandı?

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin iddialarının ardından Diyarbakır Tabip Odası’ndan çağrı geldi: “Diyarbakır’da halkı kim kobay olarak kullandı?”
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekiminin bir cihazı kendi hastaları üzerinde denemeyi kabul ettiğini ve 3 gün boyunca hastalara ve yakınlarına bilgi verilmeksizin bu deneylerin yapıldığını iddia etti. Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin öne sürdüğü iddialar hakkında bir açıklamada Diyarbakır Tabip Odası’ndan geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Üyemiz Dr. Cenap Ekinci bugün toplum sağlığını, hekimlik mesleğini, hasta haklarını, bilimsel araştırmaları tıbbi etik ve deontolojiyi ilgilendiren önemli iddialarda bulunmuştur. Uygulandığı tarihlerde sağlık meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunduğumuz bu uygulamaya ilişkin olarak Diyarbakır Tabip Odası olarak iddiaları ciddiye alıyor ve yetkililerden şu soruların cevabını istiyoruz; 1- Bu araştırmadan Sağlık Bakanlığının haberi var mıdır? 2- Yine bu araştırmadan Covid Bilim Kurulunun haberi var mıdır? 3-Bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış mıdır? Alınmışsa hangi kurum üzerinden alınmıştır? 4- Açıklamada adı geçen uçak kime aittir? 5- SGK ile anlaşmalı medikal malzeme satan şirketlerin burada rolü nedir? 6- Bu deney için neden Diyarbakır EAH seçilmiştir? 7- Deneye göz yuman yetkililer sonradan hangi terfileri almıştır? 8- Medikal tedavi kesilerek bu uygulama ile tedavi edilen kaç hasta olmuştur? Bu hastalarda klinik seyir nasıl sonuçlanmıştır? Çoğaltılabilecek bu sorulara bir an önce ilgili makamlarca cevap verilmeli, kamuoyu aydınlatılmalıdır. Bu iddialar aynı zamanda bir suç duyurusu niteliğinde olduğundan derhal adli ve idari soruşturmalar başlatılmalıdır. Konu hakkında derinlikli araştırmalarımız devam edecektir. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”
Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin iddialarının ardından Diyarbakır Tabip Odası’ndan çağrı geldi: “Diyarbakır’da halkı kim kobay olarak kullandı?”

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekiminin bir cihazı kendi hastaları üzerinde denemeyi kabul ettiğini ve 3 gün boyunca hastalara ve yakınlarına bilgi verilmeksizin bu deneylerin yapıldığını iddia etti.

Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin öne sürdüğü iddialar hakkında bir açıklamada Diyarbakır Tabip Odası’ndan geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üyemiz Dr. Cenap Ekinci bugün toplum sağlığını, hekimlik mesleğini, hasta haklarını, bilimsel araştırmaları tıbbi etik ve deontolojiyi ilgilendiren önemli iddialarda bulunmuştur. Uygulandığı tarihlerde sağlık meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunduğumuz bu uygulamaya ilişkin olarak Diyarbakır Tabip Odası olarak iddiaları ciddiye alıyor ve yetkililerden şu soruların cevabını istiyoruz;

1- Bu araştırmadan Sağlık Bakanlığının haberi var mıdır?

2- Yine bu araştırmadan Covid Bilim Kurulunun haberi var mıdır?

3-Bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış mıdır? Alınmışsa hangi kurum üzerinden alınmıştır?

4- Açıklamada adı geçen uçak kime aittir?

5- SGK ile anlaşmalı medikal malzeme satan şirketlerin burada rolü nedir?

6- Bu deney için neden Diyarbakır EAH seçilmiştir?

7- Deneye göz yuman yetkililer sonradan hangi terfileri almıştır?

8- Medikal tedavi kesilerek bu uygulama ile tedavi edilen kaç hasta olmuştur? Bu hastalarda klinik seyir nasıl sonuçlanmıştır?

Çoğaltılabilecek bu sorulara bir an önce ilgili makamlarca cevap verilmeli, kamuoyu aydınlatılmalıdır. Bu iddialar aynı zamanda bir suç duyurusu niteliğinde olduğundan derhal adli ve idari soruşturmalar başlatılmalıdır.

Konu hakkında derinlikli araştırmalarımız devam edecektir. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.