EMO Diyarbakır: İletim hatlarında ciddi eksiklikler tespit edildi

Diyarbakır (MG) - Malabadi Gazetesi | 23.06.2024 - 14:49, Güncelleme: 23.06.2024 - 14:49 1180 kez okundu.
 

EMO Diyarbakır: İletim hatlarında ciddi eksiklikler tespit edildi

EMO Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır-Mardin il sınırındaki alanda çıkan yangın ile ilgili yaptığı incelemenin sonuçlarını açıkladı.
Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, 15 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır-Mardin il sınırındaki yangının çıkış nedeni konusundaki tartışmalara açıklık getirdi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına dair yaptığı incelemenin sonuçlarını açıkladı. Yangın bölgesinde anız olmadığını ve hatların geçtiği güzergahlarda yangına karşı bir önlem alınmadığı belirtilen incelemede şu tespitlere yer verildi. İletim hatlarında ciddi eksiklikler tespit edildi “* Yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın olmadığı görülmüştür. * İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir. * Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır. * Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir. Ağaç direklerin kullanılması uygun değil * OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir. * Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır. * OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir. Şebekelerin bakım onarımı yapılmamış * İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir. * Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir. * Parafudr olmayışı aşırı gerilimlerin oluşmasına dolayısıyla ark oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Hat başlarında hat sonlarında ve Trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır)” Haber Merkezi
EMO Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır-Mardin il sınırındaki alanda çıkan yangın ile ilgili yaptığı incelemenin sonuçlarını açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, 15 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır-Mardin il sınırındaki yangının çıkış nedeni konusundaki tartışmalara açıklık getirdi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına dair yaptığı incelemenin sonuçlarını açıkladı.

Yangın bölgesinde anız olmadığını ve hatların geçtiği güzergahlarda yangına karşı bir önlem alınmadığı belirtilen incelemede şu tespitlere yer verildi.

İletim hatlarında ciddi eksiklikler tespit edildi

“* Yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın olmadığı görülmüştür.

* İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.

* Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır.

* Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir.

Ağaç direklerin kullanılması uygun değil

* OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir.

* Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır.

* OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.

Şebekelerin bakım onarımı yapılmamış

* İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir.

* Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.

* Parafudr olmayışı aşırı gerilimlerin oluşmasına dolayısıyla ark oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Hat başlarında hat sonlarında ve Trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır)” Haber Merkezi

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.