Erdoğan’dan, ‘Kürtçe Şaheserleri’ mesajı

Gündem (MG) - Malabadi Gazetesi | 05.07.2024 - 12:10, Güncelleme: 05.07.2024 - 12:10 1866 kez okundu.
 

Erdoğan’dan, ‘Kürtçe Şaheserleri’ mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da gerçekleştirilen "Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri" etkinliğine mesaj gönderdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen "Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri" etkinliğine gönderdiği mesajında, "Ali Hariri, Melaye Ciziri, Ahmed-i Hani, Feqiye Teyran gibi nice kelam, kalem ve ilim erbabı eserlerini sadece bu toprakların insanlarına değil, bütün bir insanlığa armağan etmişlerdir" dedi. Önceki Van İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu'nda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan'ın moderatörlüğünde ve Mehmet Nesim Doru, Ali Karadeniz, M. Halit Yalçın (Xalid Sadini), Abdulhadi Timurtaş'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından etkinliğe katılanlara özel olarak iletilen mesaj Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan tarafından okundu. Van Kültür Yolu Festivali'nin şehir, bölge ve ülke için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Edebiyatla beraber tarih, felsefe, musiki, mimari, mühendislik, matematik ve astronomi alanlarında da önemli çalışmalara imza atan bu medreselerden alanının zirvesine çıkmış nice alimler, edipler, şairler yetişmiştir. Ali Hariri, Melaye Ciziri, Ahmed-i Hani, Feqiye Teyran gibi nice kelam, kalem ve ilim erbabı eserlerini sadece bu toprakların insanlarına değil, bütün bir insanlığa armağan etmişlerdir. Van'da düzenlenen bu programı, Kürtçenin Şaheserlerinin özellikle gençlerimize tanıtılması ve medeniyetimizin ihtiva ettiği zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması bakımından çok değerli buluyorum. Bu vesileyle etkinliklere katkı sunan herkesi tebrik ediyor, sizleri bir ke daha muhabbetle selamlıyorum." Etkinlikte 6 Kürtçe klasiği tanıtıldı Etkinlikte, aralarında Molla Ahmed-i Ceziri Divanı, Faki-yi Teyran Divanı, Molla Hüseyin El Bateyi'nin Mevlidi Nebi eseri (Mewluda Nebi), Hakkarili Pertev Bey Divanı, Seyfü'l-müluk ve Bediü'l-Cemal Destanı ve Diwana Şêxê Meczûb gibi önemli eserlerin yer aldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan 13 önemli klasik Kürtçe edebiyat eseri tanıtıldı. Etkinlik sonunda, Kürtçe edebiyat eserlerinin yayımlanmasında emeği geçen isimlerin imzaladığı kitaplar, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce katılımcılara hediye edildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da gerçekleştirilen "Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri" etkinliğine mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen "Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri" etkinliğine gönderdiği mesajında, "Ali Hariri, Melaye Ciziri, Ahmed-i Hani, Feqiye Teyran gibi nice kelam, kalem ve ilim erbabı eserlerini sadece bu toprakların insanlarına değil, bütün bir insanlığa armağan etmişlerdir" dedi.

Önceki Van İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu'nda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan'ın moderatörlüğünde ve Mehmet Nesim Doru, Ali Karadeniz, M. Halit Yalçın (Xalid Sadini), Abdulhadi Timurtaş'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından etkinliğe katılanlara özel olarak iletilen mesaj Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan tarafından okundu.

van-kurtce-saheserler.jpg

Van Kültür Yolu Festivali'nin şehir, bölge ve ülke için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Edebiyatla beraber tarih, felsefe, musiki, mimari, mühendislik, matematik ve astronomi alanlarında da önemli çalışmalara imza atan bu medreselerden alanının zirvesine çıkmış nice alimler, edipler, şairler yetişmiştir. Ali Hariri, Melaye Ciziri, Ahmed-i Hani, Feqiye Teyran gibi nice kelam, kalem ve ilim erbabı eserlerini sadece bu toprakların insanlarına değil, bütün bir insanlığa armağan etmişlerdir. Van'da düzenlenen bu programı, Kürtçenin Şaheserlerinin özellikle gençlerimize tanıtılması ve medeniyetimizin ihtiva ettiği zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması bakımından çok değerli buluyorum. Bu vesileyle etkinliklere katkı sunan herkesi tebrik ediyor, sizleri bir ke daha muhabbetle selamlıyorum."

vankurtece-saheserler.webp

Etkinlikte 6 Kürtçe klasiği tanıtıldı

Etkinlikte, aralarında Molla Ahmed-i Ceziri Divanı, Faki-yi Teyran Divanı, Molla Hüseyin El Bateyi'nin Mevlidi Nebi eseri (Mewluda Nebi), Hakkarili Pertev Bey Divanı, Seyfü'l-müluk ve Bediü'l-Cemal Destanı ve Diwana Şêxê Meczûb gibi önemli eserlerin yer aldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan 13 önemli klasik Kürtçe edebiyat eseri tanıtıldı.

Etkinlik sonunda, Kürtçe edebiyat eserlerinin yayımlanmasında emeği geçen isimlerin imzaladığı kitaplar, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce katılımcılara hediye edildi.

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.