Kent koruma Platformundan Swing Amed açıklaması; ‘Saldırı kabul edilemez’

Diyarbakır (MG) - Malabadi Gazetesi | 11.06.2024 - 16:13, Güncelleme: 11.06.2024 - 16:13 1728+ kez okundu.
 

Kent koruma Platformundan Swing Amed açıklaması; ‘Saldırı kabul edilemez’

Diyarbakır Kent Koruma Platformu, Kayapınar ilçesinde faaliyet yürüten özel bir dans okulu üyelerine yapılan fiziki saldırıyı kınadı.
Diyarbakır Kent Koruma Platformu, Kayapınar ilçesinde faaliyet yürüten özel bir dans okulu üyelerine yapılan fiziki saldırıyı kınadı. Platform adına açıklama yapan Dr. Elif Turan, “Kentimizin Ortak Yaşam Kültürüne Yönelik Saldırıyı Kabul Etmiyoruz” dedi. Platform sözcüsü Dr.Elif Turan, saldırı olayı ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi; “Diyarbakır’da faaliyet yürüten özel bir dans okulu; kursiyerleri, kursiyerlerin aile bireyleri ve arkadaşları ile birlikte son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde sanata yönelik farkındalık yaratmak için “Caz Piknikleri”düzenlemektedir. Son olarak 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta yaptıkları etkinliğe katılanlara, kalabalık bir grup tarafından sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda, maalesef yaralananlar olmuştur. Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacı güden yerlerdir. Bu amaca özgülenen yerlerde kolektif olarak toplanma özgürlüğüne yönelik müdahaleler ve saldırılar asla kabul edilemez.” Farklılığa tahammülsüzlük “Toplanma özgürlüğüne saygının demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu vesile ile düşünce ve ifade hürriyeti bağlamında, farklı düşüncelerin ifade edilmesi, etkinliklerin düzenlenmesi temel bir hak olup, yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz” diyen elif Turan, Bu hakka yönelik saldırı, sınırlama ve müdahalenin, demokratik düzene ve farklılıklara olan tahammülsüzlüğü yansıttığını söyledi. Elif Turan’ın konuşmasının devamı ise şöyle; “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür, inanç ve yaşam tarzına sahip toplulukların yüzyıllardır bir arada yaşadığı kentimizin bu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş olması bizleri rahatsız ettiği gibi, toplumsal barışa ve birlikte yaşam kültürüne verilmek istenen zarar boyutuyla da hepimizi fazlasıyla kaygılandırmalıdır. Toplumun farklı kesimlerince, farklı fikir ve düşüncelere saygıyı gözeten, hoşgörünün ve birlikte yaşam kültürünün hakim olduğu kentimizde, geçmişte acısını fazlasıyla yaşadığımız bu ve benzeri tarzda saldırıların bir daha yaşanmaması adına toplumun tüm kesimlerini,sorumlu davaranmaya,bu ve benzeri şiddet içerir saldırılara taviz vermeyecek bir tutum almaya davet ediyoruz. Bir kez daha, demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.” Haber Merkezi
Diyarbakır Kent Koruma Platformu, Kayapınar ilçesinde faaliyet yürüten özel bir dans okulu üyelerine yapılan fiziki saldırıyı kınadı.

Diyarbakır Kent Koruma Platformu, Kayapınar ilçesinde faaliyet yürüten özel bir dans okulu üyelerine yapılan fiziki saldırıyı kınadı. Platform adına açıklama yapan Dr. Elif Turan, “Kentimizin Ortak Yaşam Kültürüne Yönelik Saldırıyı Kabul Etmiyoruz” dedi.

Platform sözcüsü Dr.Elif Turan, saldırı olayı ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

“Diyarbakır’da faaliyet yürüten özel bir dans okulu; kursiyerleri, kursiyerlerin aile bireyleri ve arkadaşları ile birlikte son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde sanata yönelik farkındalık yaratmak için “Caz Piknikleri”düzenlemektedir. Son olarak 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta yaptıkları etkinliğe katılanlara, kalabalık bir grup tarafından sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda, maalesef yaralananlar olmuştur.

Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacı güden yerlerdir. Bu amaca özgülenen yerlerde kolektif olarak toplanma özgürlüğüne yönelik müdahaleler ve saldırılar asla kabul edilemez.”

Farklılığa tahammülsüzlük

“Toplanma özgürlüğüne saygının demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu vesile ile düşünce ve ifade hürriyeti bağlamında, farklı düşüncelerin ifade edilmesi, etkinliklerin düzenlenmesi temel bir hak olup, yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz” diyen elif Turan, Bu hakka yönelik saldırı, sınırlama ve müdahalenin, demokratik düzene ve farklılıklara olan tahammülsüzlüğü yansıttığını söyledi.

Elif Turan’ın konuşmasının devamı ise şöyle;

“Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür, inanç ve yaşam tarzına sahip toplulukların yüzyıllardır bir arada yaşadığı kentimizin bu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş olması bizleri rahatsız ettiği gibi, toplumsal barışa ve birlikte yaşam kültürüne verilmek istenen zarar boyutuyla da hepimizi fazlasıyla kaygılandırmalıdır.

Toplumun farklı kesimlerince, farklı fikir ve düşüncelere saygıyı gözeten, hoşgörünün ve birlikte yaşam kültürünün hakim olduğu kentimizde, geçmişte acısını fazlasıyla yaşadığımız bu ve benzeri tarzda saldırıların bir daha yaşanmaması adına toplumun tüm kesimlerini,sorumlu davaranmaya,bu ve benzeri şiddet içerir saldırılara taviz vermeyecek bir tutum almaya davet ediyoruz.

Bir kez daha, demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.” Haber Merkezi

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.