Diyarbakır’da haziran ayında 1333 yangına müdahale edildi

Diyarbakır (MG) - Malabadi Gazetesi | 25.06.2024 - 15:55, Güncelleme: 25.06.2024 - 15:55 1082 kez okundu.
 

Diyarbakır’da haziran ayında 1333 yangına müdahale edildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, son günlerde etkili olan anız yangınlarına seferlik halinde müdahale etti. 149 itfaiye eri, 52 araç ile sahada durmaksızın çalışan itfaiye ekipleri, haziran ayının son 22 gününde tam 1333 yangına müdahale etti. Bu rakamın 453’ü son bir haftada gerçekleşti.
İtfaiye Daire Başkanlığı son bir haftada ardı sıra çıkan yangınlarda ekipman ve personel eksikliğine rağmen önemli bir çaba gösterdi. Hali hazırda kent merkezindeki Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ile 13 kırsal ilçedeki itfaiye amirliklerinde toplam 52 araç ve 310 personel ile çalışmalar sürdürülüyor. Söz konusu personelin itfaiye eri olarak sahada görev yapan personel sayısı ise 149. İtfaiye 7/24 teyakkuzda Havaların ısındığı ve ekinlerin hasat dönemi olan Haziran-Temmuz aylarında yangın vakalarındaki artış nedeni ile İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı tüm personeller için izinler kaldırıldı. Sıcaklıkların yükselmesi ile artan yangın olaylarına müdahale etmek için yoğun çaba harcayan itfaiye ekipleri, vardiyalı bir şekilde sahada görev alıyor. Haziran ayında 1333 yangına müdahale edildi 2020 yılı Haziran-Kasım (6 ay) ayları arasında 1003, 2021 yılında Mayıs-Kasım (7 ay) arasında 489, 2022 yılında Haziran-Kasım (6 ay) arasında 485, 2023 yılında Haziran-Aralık (7 ay) arasında 810 yangına müdahale edildi. Bu sayı dikkat çekici bir şekilde bu yılın Haziran ayında artarak 1333 oldu. Bu rakamın 17-23 Haziran günlerine tekabül eden son 7 gündeki yangına müdahale sayısı tam 453 oldu. Bu durumda bu yılın haziran ayında müdahale edilen yangın sayısı önceki yılın toplamını aşarak yüzde 62 oranında arttı. ‘Günde ortalama 60 yangına müdahale ediyoruz’ Son günlerde yaşanan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlarda itfaiye erleri ile birlikte yoğun çaba gösteren İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, günlük ortalama 60 yangın vakasına müdahale ettiklerini söyledi. İtfaiye ekiplerinin büyük bir titizlikle yangınlara müdahale ettiğini ve olası yangınların önüne geçtiklerini ifade eden Yıldız, acil durumlar dışında tüm personel izinlerinin iptal edildiğini açıkladı. ‘90 olması gereken itfaiye araç sayısı 52’ Kent nüfusunun 2 milyona yaklaştığını ifade eden Yıldız, İtfaiye Daire Başkanlığının ekipman ve personel sıkıntısı çektiğini söyledi. Yıldız, Daire Başkanlığında kentin yüzölçümü gereği 510 personelin çalışması gerektiğini ancak 310 personelle hizmet ürettiklerini kaydetti. Yıldız, kentin ihtiyaçları kapsamında 52 olan itfaiye aracının 90 olması gerektiğini dile getirdi. ‘Yurttaşlar daha dikkatli olmalı’ Yıldız, can ve mal kayıplarının yaşanmaması ve doğanın zarar görmemesi için yurttaşları tarım arazilerinin olduğu bölgelere sigara izmariti, cam şişe atmamaları; çiftçileri ise anızları yakmamaları konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.DBB BASIN BİRİMİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, son günlerde etkili olan anız yangınlarına seferlik halinde müdahale etti. 149 itfaiye eri, 52 araç ile sahada durmaksızın çalışan itfaiye ekipleri, haziran ayının son 22 gününde tam 1333 yangına müdahale etti. Bu rakamın 453’ü son bir haftada gerçekleşti.

İtfaiye Daire Başkanlığı son bir haftada ardı sıra çıkan yangınlarda ekipman ve personel eksikliğine rağmen önemli bir çaba gösterdi. Hali hazırda kent merkezindeki Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ile 13 kırsal ilçedeki itfaiye amirliklerinde toplam 52 araç ve 310 personel ile çalışmalar sürdürülüyor. Söz konusu personelin itfaiye eri olarak sahada görev yapan personel sayısı ise 149.

İtfaiye 7/24 teyakkuzda

Havaların ısındığı ve ekinlerin hasat dönemi olan Haziran-Temmuz aylarında yangın vakalarındaki artış nedeni ile İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı tüm personeller için izinler kaldırıldı. Sıcaklıkların yükselmesi ile artan yangın olaylarına müdahale etmek için yoğun çaba harcayan itfaiye ekipleri, vardiyalı bir şekilde sahada görev alıyor.

Haziran ayında 1333 yangına müdahale edildi

2020 yılı Haziran-Kasım (6 ay) ayları arasında 1003, 2021 yılında Mayıs-Kasım (7 ay) arasında 489, 2022 yılında Haziran-Kasım (6 ay) arasında 485, 2023 yılında Haziran-Aralık (7 ay) arasında 810 yangına müdahale edildi. Bu sayı dikkat çekici bir şekilde bu yılın Haziran ayında artarak 1333 oldu. Bu rakamın 17-23 Haziran günlerine tekabül eden son 7 gündeki yangına müdahale sayısı tam 453 oldu. Bu durumda bu yılın haziran ayında müdahale edilen yangın sayısı önceki yılın toplamını aşarak yüzde 62 oranında arttı.

‘Günde ortalama 60 yangına müdahale ediyoruz’

Son günlerde yaşanan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlarda itfaiye erleri ile birlikte yoğun çaba gösteren İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, günlük ortalama 60 yangın vakasına müdahale ettiklerini söyledi. İtfaiye ekiplerinin büyük bir titizlikle yangınlara müdahale ettiğini ve olası yangınların önüne geçtiklerini ifade eden Yıldız, acil durumlar dışında tüm personel izinlerinin iptal edildiğini açıkladı.

‘90 olması gereken itfaiye araç sayısı 52’

Kent nüfusunun 2 milyona yaklaştığını ifade eden Yıldız, İtfaiye Daire Başkanlığının ekipman ve personel sıkıntısı çektiğini söyledi. Yıldız, Daire Başkanlığında kentin yüzölçümü gereği 510 personelin çalışması gerektiğini ancak 310 personelle hizmet ürettiklerini kaydetti. Yıldız, kentin ihtiyaçları kapsamında 52 olan itfaiye aracının 90 olması gerektiğini dile getirdi.

‘Yurttaşlar daha dikkatli olmalı’

Yıldız, can ve mal kayıplarının yaşanmaması ve doğanın zarar görmemesi için yurttaşları tarım arazilerinin olduğu bölgelere sigara izmariti, cam şişe atmamaları; çiftçileri ise anızları yakmamaları konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.DBB BASIN BİRİMİ

Diyarbakır HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.