İhsan Yılmaz
Köşe Yazarı
İhsan Yılmaz
 

Adrese teslim’ ihale oyunları

Belli şirketlere kamu ihalelerinin verilmesini sağlamak amacıyla yapılanlar Sayıştay’ın denetim raporlarında yer aldı. Buna göre kamu kurumları, “katılımı sınırlayacak şekilde bilgi ve belge isteyerek; belli makine, teçhizat ve ekipmana sahip olma koşulu getirerek” serbest rekabeti engelliyor. Kamu ihalelerini, “Doğal afet, hastalık, salgın, işin özelliği” gibi istisnalardan yararlanarak belli şirketlere veren kamu ve özel kurumların dışında özellikle milli eğitim ve milli eğitim kurumları, bunun yanı sıra ihale sürecini başından tıkayarak sınırlı sayıda firmanın ihaleye katılmasını sağlıyor. Kamu İdareleri Tarafından Yapılan İhalelerde Rekabeti Sınırlayıcı Hususların Bulunması” başlığı altında anlatıldı. Kamu İhale Kanunu’nun “Temel ilkeler” başlıklı maddesi ile idarelerin, ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu tutulduğunun altı çizilen raporda şunlar kaydedildi: Denetimlerde, kamu ihale mevzuatındaki sınırlamaların ötesinde, isteklilerin ihalelere katılımını sınırlayacak şekilde bilgi ve belge istenilmesi, ‘benzer iş’ tanımının ihale konusu işe göre dar tutulması, ihaleye katılabilmek için belli makine, teçhizat ve ekipmanın istekliye ait olma koşulunun aranması, ihale dokümanını oluşturan belgeler arasında çelişkiler olması ve özellikle anahtar teslim götürü bedel teklif alınan yapım işlerinde uygulama projelerinde eksikliklerin bulunması gibi hususlar tespit edilmiştir. Söz konusu durumların ihalelere geniş katılıma engel olmak suretiyle rekabeti sınırladığı değerlendirilmiştir.” DOĞRUDAN TEMİN İLE ALIMLARDA SINIR AŞILDI Denetçilerin sıklıkla yapıldığına tanık olduğu ihlallerden biri de yasal sınırlar zorlanarak yapılan ve rant aktarımı iddialarına en fazla konu olan “Doğrudan temin ve pazarlık usulü ile yapılan alımlar” oldu. Bu yöntemlerle yapılan alımlarda, ödeneklerin yüzde 10’u olan yasal limitin de Kamu İhale Kurulu’nun izni olmadan aşıldığı, bazı idarelerin bu sınırlamaya uymadığı belirlendi.
Ekleme Tarihi: 28 Eylül 2023 - Perşembe
İhsan Yılmaz

Adrese teslim’ ihale oyunları

Belli şirketlere kamu ihalelerinin verilmesini sağlamak amacıyla yapılanlar Sayıştay’ın denetim raporlarında yer aldı. Buna göre kamu kurumları, “katılımı sınırlayacak şekilde bilgi ve belge isteyerek; belli makine, teçhizat ve ekipmana sahip olma koşulu getirerek” serbest rekabeti engelliyor.
Kamu ihalelerini, “Doğal afet, hastalık, salgın, işin özelliği” gibi istisnalardan yararlanarak belli şirketlere veren kamu ve özel kurumların dışında özellikle milli eğitim ve milli eğitim kurumları, bunun yanı sıra ihale sürecini başından tıkayarak sınırlı sayıda firmanın ihaleye katılmasını sağlıyor.
Kamu İdareleri Tarafından Yapılan İhalelerde Rekabeti Sınırlayıcı Hususların Bulunması” başlığı altında anlatıldı.
Kamu İhale Kanunu’nun “Temel ilkeler” başlıklı maddesi ile idarelerin, ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu tutulduğunun altı çizilen raporda şunlar kaydedildi:
Denetimlerde, kamu ihale mevzuatındaki sınırlamaların ötesinde, isteklilerin ihalelere katılımını sınırlayacak şekilde bilgi ve belge istenilmesi, ‘benzer iş’ tanımının ihale konusu işe göre dar tutulması, ihaleye katılabilmek için belli makine, teçhizat ve ekipmanın istekliye ait olma koşulunun aranması, ihale dokümanını oluşturan belgeler arasında çelişkiler olması ve özellikle anahtar teslim götürü bedel teklif alınan yapım işlerinde uygulama projelerinde eksikliklerin bulunması gibi hususlar tespit edilmiştir. Söz konusu durumların ihalelere geniş katılıma engel olmak suretiyle rekabeti sınırladığı değerlendirilmiştir.”

DOĞRUDAN TEMİN İLE ALIMLARDA SINIR AŞILDI

Denetçilerin sıklıkla yapıldığına tanık olduğu ihlallerden biri de yasal sınırlar zorlanarak yapılan ve rant aktarımı iddialarına en fazla konu olan “Doğrudan temin ve pazarlık usulü ile yapılan alımlar” oldu. Bu yöntemlerle yapılan alımlarda, ödeneklerin yüzde 10’u olan yasal limitin de Kamu İhale Kurulu’nun izni olmadan aşıldığı, bazı idarelerin bu sınırlamaya uymadığı belirlendi.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malabadigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.